Tavaly is közeledett a legfejlettebb uniós tagországokhoz a magyar gazdaság, az Eurostat legújabb adatai szerint hazánk vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP-je a 2021-es 75 százalékról az uniós átlag 77 százalékára emelkedett, tehát beigazolódott, amiről néhány héttel korábban a Világgazdaságnak beszélt Suppan Gergely, a Magyar Bankholding elemzője, azaz tettünk egy újabb kis lépést Ausztria felé.
De nem csak hazánk, a szomszédos és a déli országok konvergenciája is folytatódott:
bekövetkezett az, amire korábban elképzelhetetlen volt, azonos fejlettségi színvonalon áll jelenleg Magyarország, Románia és Portugália, közvetlenül előttük pedig Lengyelország, amely már közelíti a 80 százalékos határt.
Ez egyébként hamarosan Magyarország esetén is igaz lehet, legalábbis az elemző szerint, ha idén nem is, jövőre jó eséllyel mi is a 80-as táborához tartozhatunk, amelyben olyan országok találhatóak, mint Spanyolország, vagy Észtország. Az évtized végére pedig 90 a százalékos fejlettségi szintet tűzte ki Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, ami azért még odébb van, de nem lehetetlen. Ehhez mindenképpen gyorsulnia kell a magyar felzárkózásnak, tekintve, hogy 2010 óta, az akkori 66 százalékról 11 százalékponttal közeledtünk az uniós átlaghoz, most 7 évünk lesz arra, hogy 13 százalékponttal fejlődjünk.
Ami keleti szomszédunk fejlődését illeti, fontos jelezni, hogy az unióban az egyik, hanem a leggyorsabb fejlődést produkálta az elmúlt bő évtizedben, megelőzve például Horvátországot, Görögországot, vagy Szlovákiát, ez utóbbi ráadásul tavaly még távolodott is az uniós fejlettségtől, sőt, ma már a második legszegényebb országnak számít az EU-ban. A román gazdaság fejlettségében ugyanakkor fontos látni, hogy évek óta kvázi adósságból növekszik, 2008-ban még négyszer nagyobb volt a magyar államadósság, mint román, tavalyelőtt a különbség már „csak” 30 százalékpont volt. A román bérekről, nyugdíjakról legutóbb itt írtunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.