A magyar gazdaság idei évi kilátásait jelentősen javítja az elmaradó akut energiaválság, az európai gazdaságok alkalmazkodóképessége, az energiaárak folytatódó visszaesése, valamint számos ágazat ellenálló képessége – hangzott el a Magyar Bankholding elemzőinek első negyedéves makrogazdasági kitekintéséről tartott sajtóeseményen.
Suppan Gergely vezető elemző hangsúlyozta, hogy a második negyedévtől azok a vállalatok, amelyek leállították a termelésüket, újraindulhatnak, ami a GDP-adatokban is megjelenhet. A növekedéshez a mezőgazdaság – amely tavaly erősen visszahúzta a gazdaság teljesítményét – is hozzájárulhat, mivel a nagyon alacsony bázis miatt kiugró növekedést hozhat.
Ennek megfelelően kismértékben, 0,8 százalékról 1,0 százalékra módosítják a bankholding elemzői az idei növekedési prognózisukat. A következő években pedig újra gyorsulhat a növekedés, amelyet a kilábalás mellett az új ipari kapacitások is támogatnak.
2024–2025-ben jelentős növekedésre számítunk
– tette hozzá, az elmúlt években bejelentett beruházások középtávon újra a hazai gazdaság érdemi gyorsulásához vezetnek. A Magyar Bankholding számításai szerint a következő években a hazai GDP növekedése akár tartósan meghaladhatja a 4 százalékot.
Kettősség jellemzi az ipari kibocsátást Suppan szerint, miközben a járműgyártás és a felfutó akkumulátorgyártás egyre jobb számokat produkál, addig az élelmiszeriparban visszaesett a termelés a fogyasztás csökkenése következtében, de a kokszgyártás vagy a vegyipar teljesítménye is mínuszba került. Ugyanakkor a helyreállással párhuzamosan itt is pozitív fordulat várható az elemző szerint.
A vezető elemző jelezte, hogy tavaly márciusban nagyon magas volt a bázis az üzemanyag-turizmus miatt, így a kiskereskedelem jókora mínuszokat produkál, De arra számítanak, hogy a reálbérek emelkedésével az év második felétől már jöhet az élénkülés.
Az építőipar 11,8 százalékkal csökkent februárban, az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal nőtt. Az épületek építése 8,8 százalékkal, az egyéb építményeké 17,7 százalékkal csökkent. A lakóépületekre kiadott építési engedélyek száma 38,8 százalékkal, a lakásokra kiadott 45 százalékkal csökkent. A lakáspolitika az a terület, amelyet a monetáris politika egyértelműen megfog – mondta az elemző.
Javulóban van mindkét szektor, a kilátások továbbra is bíztatók. Az idegenforgalom válságállónak tűnik az elemző szerint, amit a kínai nyitás és az atlétikai vb is élénkíthet. A légiforgalmi adatok ugyancsak kedvező tendenciát mutatnak.
Suppan Gergely elmondta, hogy a boltok akcióinak hatása a KSH március 20-i adatfelvétele miatt csak az áprilisi adatokban jelenhet meg. Számos élelmiszer esetén láthattuk a csúcsot, példaként emelte ki, hogy a nyers tej felvásárlási ára októberben majdnem 300 forint volt literenként, ez most 170 forintra esett vissza.
Rámutatott: a FAO-árindex márciusban már 20 százalékkal múlta alul az egy évvel ezelőtti szintet, ami radikális csökkenés. Ez megjelent a hazai termelői árindexben, amely tavaly 60 százalék körül volt, most 27 százalékra esett, amit előbb-utóbb követni fog a fogyasztói árindex is.
Emellett a nyersanyagárak és a terményárak lefordulása is segíti az infláció csökkentését. Suppan szerint már decemberben 6,5 százalékra csökkenhet az infláció a bázishatások kiesése miatt, éves átlagban azonban így is 18,5 százalék lehet.
Jelentősen csökkenhet Suppan szerint a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg hiánya, ami a forintot is stabilizálhatja a magas kamatok mellett. A folyó fizetési mérleg hiánya a tavalyi 8,1 százalékról idén 2,6 százalékra süllyedhet.
Alig látni elmozdulást a munkaerőpiaci folyamatokban – mondta Horváth András vezető elemző, aki rámutatott: továbbra is 4,7 millióan dolgoznak hazánkban. A munkanélküliségi ráta minimálisan emelkedett, ami az aktivitás növekedésének eredménye, ugyanis egyre többen térnek vissza a munka világába. Az elemző szerint ez nem magyar jelenség, Amerikában is hasonló tendencia figyelhető meg.
Ezzel együtt minimális munkanélküliség-növekedéssel számolnak, vannak olyan szektorok, amelyeket jobban érint a válság. Összességében 4 százalék alatti munkanélkülségi rátát várnak idén.
A félmillió új munkavállalóról azt mondta, hogy mintegy 300 ezer külföldi vendégmunkásra lehet szükség, a maradék 200 ezret pedig belföldi forrásból lehet előteremteni. Hangsúlyozta: szükség van erre a munkaerőre a jelentős munkaerőigény miatt. A bérnövekedés idén is masszív marad, várakozásuk szerint 14,5 százalékkal emelkedhetnek a bruttó keresetek.
Kuti Ákos, a Magyar Bankholding Stratégiai Elemzés Központ vezetője elmondta, az energiaárak csökkenése érdemben javította a hazai egyensúlyi mutatókat és mérsékelte a kockázati prémiumot. A forint iránti érdeklődés megnőtt, nem függetlenül a 18 százalékos kamattól. Bár a jegybank a második fél évben belekezdhet a csökkentésbe, ami rövid idejű turbulenciát okozhat a forint árfolyamában, így is stabilabb árfolyamot várnak.
Most nagyon szeretik a forintot
– jegyezte meg a szakember, hozzátéve, lehet még tér a forint további erősödéséhez, két tényező tudja meghatározni az árfolyamot, az EU-s megállapodás, illetve a kamatcsökkentés. Jelezte, hogy el lehet kezdeni gyűjteni az eurót a nyaraláshoz.
Az elemzők az év második felében számítanak a kamatok csökkentésére, a 18 százalékos egynapos kamat fokozatosan a 13 százalékos alapkamathoz igazodhat, ezt követően pedig sor kerülhet az alapkamat csökkentésére. A vártnál magasabb hazai infláció, valamint a kockázati tényezők lassabb javulása következtében az idei és a jövő évre várt kamatpályát felfelé módosították az elemzők, az idei év végi 9 százalékos alapkamat-várakozást 10,5 százalékra, a jövő év végit pedig 4,5 százalékról 6 százalékra emelték.
Ellentétes folyamatok jellemzik a világgazdaságot, miközben a világ egyik fele lassul a monetáris szigorítások miatt, Kína épp elkezd élénkülni a zéró-Covid feladása miatt. A kínai problémákról azt mondta Suppan, hogy szerinte nincs globális hatásuk, a kínai bankrendszer messze nem olyan nyitott, mint az amerikai, amely 2008-ban megfertőzte a világot.
Oroszország izolálása folytatódni fog, de hogy ez milyen irányba viszi a világgazdaságot, nem tudni
– jegyezte meg végül az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.