Az idén már karbonsemlegesen működik az Erste Magyarországon, és az a cél, hogy 2030-ra a nettó karbonsemlegességet is elérje: utóbbi azt jelenti, hogy a karbonsemlegesség eléréséhez kvótavásárlásra sem lesz szükség – jelentette be egy keddi háttérbeszélgetésen Bara Gábor, a bank stratégiai vezetője.
Hozzátette: a fenntarthatóság az Ersténél stratégiai prioritás, a környezeti és társadalmi szempontok figyelembevétele a bank működésének szerves része, amely beépül a mindennapokba. Az Erste csoport igazgatósági tagjainak – de az Erste Bank Hungary vezetésének is – az éves célkitűzései között szerepelnek fenntarthatósági, vagyis ESG-szempontok (E, environmental: környezeti, S, social: társadalmi, G, governance: vállalatirányítási területek).
Az Erste – hangzott el – finanszírozási tevékenységében is kiemelt figyelmet szentel a fenntarthatóságnak:
2026-ra a teljes vállalati hitelállomány negyedét környezeti célt szolgáló beruházások adják.
A bankcsoport 2030-tól nem finanszíroz szénalapú energia-előállítást, illetve azt vállalta, hogy 2050-től már a hitelezése is karbonsemleges lesz. (Utóbbi azt jelenti, hogy megszüntetik azt a kibocsátást is, amit esetlegesen az általa finanszírozott projektek okoznak.)
Mindez azt is jelenti, hogy a banknak ismernie kell minden egyes partner és projekt kibocsátását, a vállalati kölcsönöktől a lakossági jelzáloghitelekig
– emelte ki Bara Gábor. A stratégiai igazgató leszögezte: a vállalás és a feltételek nyomán a jövőben kedvezőbb konstrukcióban juthat kölcsönhöz az, aki képes megfelelően kimutatni a környezeti hatásokat.
Ami a másik nagy terület, a társadalmi bevonódás célkitűzéseit illeti, a bankcsoport 1 milliárd euró social banking finanszírozást tervez 2030-ig. Az Erste Social Banking programjának keretében már most 450 társadalmi hatású szervezetnek nyújt kedvezményes számlavezetési szolgáltatásokat. A kört további mintegy 150 olyan társadalmi hatású szervezettel bővítik az idén, amely a pénzintézet ügyfele, de nem vesz részt a programban. Az Erste Social Housing programjában a bank partnerszervezetei keresnek meg olyan rászorulókat (főként azokat, akik egyébként idegenkednek a banki ügyintézéstől), akiknek a Falusi CSOK segítségével lehet méltó lakhatást biztosítani, a Pénzügyi Patrónus Programban pedig az idén több mint 350 állami gondozott gyermek tanul pénzügyi ismereteket.
A karbonsemlegesség eléréséhez az Erste átfogó programot hajtott végre.
A bank hat év alatt 95 százalékkal csökkentette a papírkibocsátását.
Az Erste emellett az energiafelhasználását 16 százalékkal mérsékelt az elmúlt öt évben: részben a folyamatosan modernizált fűtési, hűtési és világítási rendszereknek köszönhetően, részben pedig azért, mert a munkatársak is odafigyelnek arra, hogy energiamegtakarítást érjenek el. A pénzintézet megkezdte a gépjárműparkjának cseréjét: jövőre az elektromos autók aránya a flottában eléri a 20 százalékot, ami 2025-ben 30 fölé nő. A bank 2030-tól száz százalékban elektromos hajtású járműveket üzemeltet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.