A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még 2016 végén írta elő az öt hazai közös jogkezelő szervezet (az Artisjus, az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI), a Filmjus, a Hungart Egyesület és a Mahasz) számára, hogy az úgynevezett üreshordozói díjak – például a mobiltelefonok, memóriakártyák, merevlemezek és minden, a vonatkozó jogdíjközleményben szereplő termék árába beépülő jogdíjátalány – meghatározásakor használjanak a korábbinál pontosabb módszertant.
Az egyesületek ugyanis a dinamikusan változó piac ellenére sem követték elég szorosan a tartalomfogyasztási szokások változásait, piackutatásaik pedig több ponton aggályosak és pontatlanok voltak. A díjszámítási módszertan torzulásai miatt a díjakat végső soron megfizető fogyasztók, illetve a befizetésekből részesülő művészek érdekei egyaránt sérülhettek – derült ki a versenyhatóság pénteki közleményéből.
A GVH most lezárult utóvizsgálata feltárta, hogy a közös jogkezelők az előírt kötelezettségeket az üreshordozói díjszámítás precízebb alátámasztásáról nem teljesítették megfelelően.
A szervezetek által készíttetett, a díj mértékét megalapozó kutatás ugyanis több szempontból is hibásnak és hiányosnak bizonyult, nem orvosolva még a versenyhatóság által korábban kifejezetten kiemelt problémákat sem.
Ezzel az egyesületek nem csupán a GVH felé vállalt kötelezettségeket sértették meg, hanem a közös jogkezelésről szóló törvényt is, amely alapján a jogkezelőknek minden évben reprezentatív, átlátható felmérést kell végezniük a magánmásolási díjak megállapításához.
A GVH Versenytanácsa a kötelezettségszegés miatti bírság meghatározásakor figyelembe vette, hogy a jogkezelők – bár nem jártak el a kellő körültekintéssel – alapvetően megkíséreltek megfelelni az előírtaknak.
Szintén enyhítő körülménynek tekintette a hivatal az idő múlását (amiben mindazonáltal közrejátszott az is, hogy az utóvizsgálatban érintett szervezetek 26 alkalommal, a felkért szakértők pedig további hatszor kértek határidő-hosszabbítást az eljárás során, a GVH így összességében több mint 1200 napot várt a különféle adatközlésekre).
Minden körülményt figyelembe véve határozta meg a büntetés összegét a GVH, ennek értelmében
az Artisjus 167 millió forint, az EJI 22 millió forint, a Mahasz 16 millió forint, a Filmjus 5 millió forint, a Hungart pedig 400 ezer forint bírságot kapott a jogsértésért (többségükben részletfizetési kedvezménnyel).
A versenyhatóság kiemelte, hogy szankciója nem a művészek és előadók által kapott jogdíjakat csökkenti, hanem a jogkezelő szervezetek saját működési költségeit terheli. Ez bevételük több mint 15 százalékát, vagyis évente több mint 3,3 milliárd forintot tesz ki a különböző befizetésekből.
A GVH Versenytanácsának döntése a hazai fogyasztókat és művészeket védi, hiszen a pontosabb díjmeghatározás alapvető érdeke minden érintett félnek, még az adathordozókat forgalomba hozó vállalkozásoknak is.
A GVH egyúttal ezúton is felhívja a figyelmet az üreshordozói díjak visszaigénylésének lehetőségére,
amelyet az öt jogkezelő által 2016-ban vállalt kötelezettségek teremtettek meg, Hollandia után másodikként az Európai Unióban. A visszatérítést azon fogyasztók igényelhetik, akik a megvásárolt, üres adathordozóra nem másolnak jogdíjjal érintett műveket, hanem kizárólag saját tartalmaikat tárolják rajtuk.
A díjak visszatérítésével kapcsolatos, részletes információk a szervezetek által létrehozott www.maganmasolasidij.hu honlapon érhetők el.
Lecsapott a GVH a majdnem két éven keresztül végkiárusítást reklámozó szőnyegárus cégreSzinte fennállása teljes ideje alatt végkiárusítást hirdetett, a fogyasztókat több más módon is félrevezette egy szőnyegeket áruló cég Magyarországon. A vállalkozás reklámjaiban olyan kedvezményeket és leértékeléseket, valamint határidőket hirdetett, amelyek nem voltak valósak. A Gazdasági Versenyhivatal 25 millió forintos bírsággal sújtotta a kereskedőt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.