Magyarországon a munkahelyválasztásban a versenyképes fizetés a legmeghatározóbb tényező a pályakezdő fiatalok számára, akiknek a nettó bérigénye jelenleg átlagosan 379 ezer forint, 17 százalékkal magasabb a tavalyinál – közölte a Zyntern az idei felmérés eredményeit ismertetve az MTI-vel.
A magyarországi állásportál hatodik alkalommal végezte el A Nagy Pályakezdő Kutatását, amelybe a 16–28 éves korosztályból 3000 embert vontak be. Budapestiek adták a válaszadók 65, vidékiek pedig a 35 százalékát, 40 százalékuk férfi, 60 százalékuk nő volt. A felmérésben olyan kérdésekre keresték a választ, hogy milyen szempontokat vesznek figyelembe a pályakezdők a munkahely választásánál, mekkora a nettó fizetési igényük, és milyen munkáltatókat találnak vonzónak.
A megkérdezettek számára a munkahelyválasztás szempontjainál a versenyképes fizetést a teljesítmény elismerése és a jó csapatban való munkavégzés követte. A pályakezdők azt is szem előtt tartják, ha biztosítva van a fejlődési és karrierlehetőség, valamint ha a munkáltató megbízható és stabil.
Arra is rámutattak, hogy 20 százalékos szakadék van a férfi (423 800 forint) és a női (351 800 forint) fizetési igények között. Ez az arány nem változott az előző évhez képest. A fővárosi és vidéki válaszadók nettó fizetési igénye között nem tapasztaltak jelentős különbséget: az előbbiek átlagos bérigénye 381 ezer forint, míg az utóbbiaké 374 ezer forint volt.
A szakterületi bontásból kiderült, hogy a legmagasabb átlagos fizetési igényeket a mérnöki (440 ezer forint), az IT/technológiai (430 ezer forint) és az államtudományi (383 ezer forint) területen fogalmazzák meg a válaszadók. Ezzel szemben a legalacsonyabb igényei az agrár- (335 ezer forint) és a bölcsészettudományi (329 ezer forint) területen tanuló és dolgozó fiataloknak voltak.
A munkáltatói típusok vizsgálatánál megállapították, hogy a pályakezdők 71 százaléka szívesen dolgozna nemzetközi nagyvállalatnál, 55 százalékuk kis- vagy középvállalatnál, 52 százalékuk pedig hazai nagyvállalatnál. Az állami szektorban a fiataloknak csupán a 15 százaléka gondolkodott.
A nemzetközi nagyvállalatok népszerűségét az is indokolja, hogy
a kutatásban részt vevő fiatalok 47 százaléka tervez a következő öt évben külföldön munkát vállalni.
A közlemény szerint a korábbi évekhez hasonlóan idén is megkérdezték a pályakezdő fiatalokat, hogy mely munkaadókat tartják a legvonzóbbaknak. Ezt a rangsort a Robert Bosch Kft. nyerte, a második helyen a Magyar Telekom Nyrt., a harmadikon az OTP Bank Nyrt. végzett.
A Zyntern új generációs álláshirdetési platform célja, hogy olyan felületet teremtsen felhasználóinak, amelyen keresztül könnyen megtalálják egymást a karrierjük kezdetén álló Y és Z generáció fiataljai, valamint a gyakornoki és friss diplomás lehetőségeket kínáló cégek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.