Igazságtalannak és átláthatatlannak érzi a Dunaferr eladásának lebonyolítását Rinat Ahmetov ukrán üzletember, a tenderből kizárt ukrajnai Metinvest csoport tulajdonosa a társaság közleménye szerint. Mint az ukrajnai New Voice internetes lap idézi, a Metinvestnek jó lehetőség lett volna a Dunaferr magyarországi üzemének megvásárlása, mert ukránok ezreinek állása, a költségvetésbe folyó adók és devizabevétel múltak volna rajta.
Ugyanakkor Rinat Ahmetov szerint a korábban az ukrajnai ISD tulajdonában álló dunaújvárosi társaság (pontosabban a két cégbe kivitt eszközeinek – a szerk.) eladására kiírt pályázatot a magyar kormány azért dolgozta ki, hogy „legalizálja az üzem nem piaci értéken történő átruházását egy meghatározott vevő – a Liberty Steel – részére”.
Mint állítja, a pályázat nem felelt meg az átláthatósági kritériumoknak, nagyon rövid időn belül lezajlott, és korlátozott volt a résztvevők tájékoztatása.
Mintha a magyar kormány nem nagy számú lehetséges befektető érdeklődésének felkeltésére, hanem ellenkezőleg, elterelésére törekedett volna. A közleményben Rinat Ahmetov elismeri, hogy nem ismeri a többi résztvevő pályázatból való kizárásának okait, de a Metinvest kapcsán a felszámoló, és többszöri kérése ellenére a Metinvest sem kapott arról tájékoztatást az illetékes minisztériumtól, hogy a csoport sikeresen átment-e a nemzetbiztonsági átvilágításon. Állítja, hogy a társaság kizárásának okát sem közölték.
Az üzletember egy másik érve szerint a Dunaferr várható költsége a pályázat kiírása és a garanciadíj megállapítása után, a méretére tekintettel 200 millió euró volt. Pontosan ennyi lehetett a Dunaferr üzem végső ára egy átlátható aukción. Ám a Metinvest kizárása után a magyar kormány mintegy 50 millió eurós árat határozott meg az aukción, amelyen csak két cég vett részt, és a Liberty Steel nyert 55 millió euróval. Ennyiért egy olyan acélgyárhoz jutott, amelynek az éves kapacitása több mint 1,5 millió tonna hengerelt fém. Ráadásul „a magyar kormány a telepet a télen közbeszerzés nélkül a Liberty Steel kezelésébe adta”.
A Metinvest összegzése szerint a fentiek miatt „az EU monopóliumellenes hatóságainak figyelniük kell a magyar kormány intézkedéseire az üzemre kiírt pályázat kapcsán, és meg kell hozniuk döntésüket”.
Arról, hogy a Metinvest is érdeklődik a Dunaferr iránt, elsőként a Dunaujvaros.com számolt be a magyar sajtóban, ez év januárjában, a Metinvest, illetve az ukrán acélipar helyzetét a napokban a The Washington Post ismertette részletesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.