Pénteken az idén másodjára vizsgálja Magyarország államadósság-besorolását a Standard & Poor’s. A nemzetközi hitelminősítő januárban az elemzőket is meglepve a korábbi BBB-ről BBB mínusz kategóriába rontotta hazánk szuverén adós osztályzatát, ami egy fokozattal van a befektetésre nem ajánlott BB plusz, azaz a bóvlibesorolás fölött.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője a Világgazdaságnak elmondta, hogy a hitelminősítőnek a januári leminősítéskor kiadott értékelésében az inflációs kockázatok, a bizonytalan gazdasági kilátások, az emelkedő kamatkiadások és a magas adósságállomány mellett az uniós források körüli bizonytalanságok játszottak szerepet. Az azóta eltelt időszakban jelentős javulás volt több területen is: csökkent a földgáz világpiaci ára, amely Magyarország folyó fizetési mérlegére jótékony hatást gyakorolt, az infláció – ha lassan is, de – mérséklődik, a jegybank eközben megkezdte a kamatvágásokat, amivel párhuzamosan az állampapírpiaci hozamok is csökkenésnek indultak, hosszabb távon mérsékelve a kamatkiadásokat. Egyedül az uniós források terén nem volt érdemi előrelépés.
Összességében a jelenlegi folyamatok és kilátások nem indokolják a hitelminősítői változtatást
– mondta a szakember.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője sem számít változtatásra. A S&P legutóbbi kritikája kapcsán azt emelte ki, hogy meglehetősen konzervatívan vették figyelembe a magyar folyamatokat. Bár az EU-s pénzek kapcsán azóta nem volt érdemi fejlemény, az infláció és a külső egyensúly terén megindult a helyreállás, tehát
strukturális indikátorok inkább javulást mutatnak, de ezek nem elegendők ahhoz, hogy bármiféle kedvező változást lássunk, arra viszont jók, hogy egy leminősítést megakadályozzanak.
Az idén a Fitch Ratings és a Standard & Poor’s is tart egy-egy felülvizsgálatot. Varga szerint a Fitch Ratings esetén elképzelhető egy leminősítés, ha az év végéig romlik a makrogazdasági kép, de ott jelenleg eggyel magasabb, BBB besorolás van érvényben negatív kilátással, tehát egy leminősítés esetén is a befektetésre ajánlott kategóriában maradnánk.
Arra a kérdésre, hogy mikor jöhet az első felminősítés, az Equilor elemzője azt mondta, erre csak a növekedési kilátások jelentős, az egyensúlyi helyzet további javulása, illetve az infláció a jegybanki célhoz való közelítése esetén számíthatunk, szerinte ez a kérdés egyelőre nem aktuális. Virovácz Péter pedig úgy foglalta össze, hogy egy felminősítéshez bizonyítékokra van szükség, hogy az infláció fenntartható pályán van, vagy hogy a folyó fizetési mérleg többletes. Emellett jó lenne azt is látni, hogy rendben van a költségvetés, és a kormányzat nem kezd el kapkodni és növekedést ösztönözni. Az ING Bank elemzője az idén már nem számít felminősítésre, 2024-ben már nagyobb eséllyel, első lépésben egy-egy kilátásjavítással.
A Standard & Poor’s már tavaly augusztusban lerontotta a stabil kilátást negatívra, amit akkor a kormányzati és jegybanki megszorításokkal, az uniós megállapodás hiányával, a kiugróan magas inflációval, valamint az orosz energiának való magas kitettséggel indokolt. A cég magyarországi képviselője októberben úgy nyilatkozott, hogy az érvényben lévő BBB osztályzatba belefér még egy kisebb uniós forrásvesztés is. Ehhez képest meglepetés volt a leminősítés, amelyet elsősorban az energiaszállítási bizonytalanságokkal és az uniós források folyósításának késedelmével magyaráztak. Öröm az ürömben, hogy azóta sem a Fitch, sem a Moody’s nem követte az S&P lépését, ezzel tehát mindhárom cégnél a befektetésre ajánlott kategóriában maradtunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.