Az elmúlt években már megszokhattuk, hogy a nyár vége rengeteg változást hoz. Emlékezetes, tavaly ilyenkor a kata vagy a rezsicsökkentés átalakítása került terítékre, idén viszont egyértelműen a másik irányba leng ki az inga, aminek leginkább a fogyasztók örülhetnek. Összeszedtük, miben lesz más a magyarok élete augusztus elsejével.
Augusztus 1-étől már nem 10, hanem 15 százalék lesz a kötelező akciózás mértéke, és bővül a programban részt vevő élelmiszerek köre is, miután a kormány másfél év után kivezeti az árstopokat. A kötelező akciózás lényege, hogy a felsorolt termékcsoportok esetében az üzleteknek az akciózást megelőző 30 napban alkalmazott legalacsonyabb árhoz képest legalább 15 százalékkal kedvezőbben kell kínálniuk az adott élelmiszereket.
A korábbi nyolc árstopos termékfajtára is kiterjed a kötelező akciózás úgy, hogy heti rendszerességgel legalább két termékfajtában kell valamennyi terméket a beszerzési árhoz viszonyítva minimum 15 százalékkal olcsóbban kínálni.
Emellett átmenetileg a fennmaradó hat termékfajta árai sem lehetnek magasabbak, mint a beszerzési ár. Júniusban még 28 százalékos volt az élelmiszer-infláció, ami azóta már érezhetően mérséklődött, köszönhetően többek között a kötelező akciózásnak és az árufigyelő adatbázisnak, csak júliusban ez utóbbi számítások szerint 2 százalékponttal vághatta vissza az élelmiszerárakat. A működtető Gazdasági Versenyhivatal ráadásul további fejlesztéseket ígér.
A kormány júniusban a gazdaságvédelmi akcióterv keretében döntött arról, hogy ideiglenesen, augusztus 1-jétől december 31-ig kiterjeszti a SZÉP-kártya felhasználását a hidegélelmiszerre is, továbbá megemeli a keretét 200 ezer forinttal, így az eddigi 450 ezer forintos maximum 650 ezerre növekszik. A megemelt összegre ugyanúgy vonatkoznak a kedvezményes adózási és járulékszabályok, vagyis megéri a munkáltatóknak, hogy a saját dolgozóiknál alkalmazzák a kedvező változást. A szabályozás az alkoholtartalmú folyadékokra, valamint a dohány- és feldolgozott dohánypótló termékre nem vonatkozik, azokra továbbra sem lehet felhasználni a kártyán lévő összeget. Az intézkedéstől Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt várja, hogy segíti megállítani a fogyasztás csökkenését, és az áfabevételek visszaesésének is gátat szab.
Lezárja a korábbi Prémium Magyar Állampapírok értékesítését az Államadósságkezelő Központ (AKK), így a 2028/L és 2023/I sorozatok helyett augusztus elseje után 10 éves inflációkövető állampapírt vehetnek a magyarok. Jelentős változás, hogy a kamatprémiumot 0,25 százalékra vágja vissza az ÁKK. A 2033-as lejáratú PMÁP évi 14,75 százalék induló kamatozású, az első kamatfizetés 2024. január 20-án esedékes, majd minden évben ugyanezen a napon lesz kifizetés, egészen 2033-ig.
Csaknem egyéves előkészítő munka után július első hetében fogadta el az Országgyűlés az állami beruházások rendjéről szóló törvényt, amely augusztus 1-jén lép hatályba, de hatása akár több évtizedig velünk lehet. A jogszabály várhatóan alaposan felforgatja a hazai építőipar világát, a beterjesztő Lázár Jánosnak alig titkolt célja volt, hogy az ágazat színvonaljavulása mellett helyzetbe hozza a magyar tulajdonú építőipari cégeket. Az eddigiekhez képest jelentős változás lesz, a hogy a jövőben egy ajánlat esetén az építtető állami beruházásért felelős miniszter mint ajánlatkérő köteles eredménytelenné nyilvánítani a közbeszerzési eljárást, de akkor sincs eredmény, ha a beérkezett érvényes ajánlatok nem férnek bele az árba. A jogszabály nagyobb hangsúlyt helyez az egyes projektek előkészítésére, ugyanis augusztus elseje után kiviteli terv hiányában el sem indítható a közbeszerzési folyamat.
A kormány személyi és szerkezeti összetételében is változást hoz a nyár vége, miután az igazságügyi tárcát 2019 óta vezető Varga Judit visszatér az Európai Parlamentbe, és a jövő évi EP-választásokon a Fidesz listavezetője lesz. A megüresedő székét a Miniszterelnöki Kabinetiroda korábbi államtitkára, Tuzson Bence veszi át, az uniós ügyek pedig egy önálló tárcába szerveződnek. Az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma élére Bóka Jánost nevezte ki a miniszterelnök, ezzel ő lesz a 15. miniszter a kabinetben.
Az Aegon Magyarország Általános Biztosító Zrt. elnevezése is változik, augusztus 1-jétől Alfa Biztosító márkanéven folytatja tovább tevékenységét. A nyugdíjak a hónapban már egy nappal hamarabb, pénteken megérkeznek, és úgy tűnik, hogy tíz vasútvonal sorsa megpecsételődött, az utasok szállítását az érintett viszonylatokban vonathelyettesítő buszokkal oldják meg, a MÁV azt ígéri, hogy gyorsabb és komfortosabb lesz az utazás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.