BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Online hiteligénylés: tényleg ugyanolyan, mint személyesen?

Egyre több bank biztosítja az online hiteligénylés lehetőségét személyi kölcsön esetén, akár új ügyfelek számára is. De vajon tényleg ugyanolyan ily módon kölcsönt felvenni, mint hagyományosan? Nem jelent hátrányt, hogy a bank még sosem látott minket? Ennek jártunk utána.

Az ügyfelek kétségkívül nagyra értékelik, ha úgy igényelhetnek kölcsönt, hogy még a lakást sem kell elhagyniuk. Ki ne akarná megspórolni a bankfióki köröket, a sorszám húzást, a várakozást és a papírok töltögetését. Ha szerencsénk van, megkapjuk a kölcsönt, de egy dossziényi papírral távozunk a bankból, amit hazaérve, valami különlegesen jó helyre, valószínűleg úgy elteszünk, hogy egyhamar nem találjuk meg.

Megfontoltan, előre a digitalizáció útján

A bankok nagy szervezetek, és a fejlesztés egyiküknél sem megy gyorsan. Nehezen cserélik le a működő rendszereiket, hiszen több ezer ügyfelet kell magas minőségben és folyamatosan kiszolgálniuk, ráadásul érzékeny és titkos adatokkal dolgoznak, így a kockázat is nagyobb. 

Az informatikában különösen érvényes a pillangóhatás: egy kis módosítás is messzire mehet, és a korábban jól működő rendszer meginoghat. Épp ezért a digitalizáció erőforrás-, és időigényes 

– hívja fel a figyelmünket Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A bankok viszont igyekeznek megfelelni az ügyfelek igényeinek, és közben haladni is a korral. A digitalizáció jó ideje prioritás, amelynek a koronavírus járvány alatti lezárások még nagyobb lendületet adtak. A fejlesztés egyfelől a hitelintézet oldaláról is megéri, hiszen kevesebb bankfiókot kell működtetniük, ami költségcsökkenést hoz, másfelől az ügyfelek is keresik azokat a hitelintézeteket, ahol kényelemesebben bankolhatnak.

Portrait,Of,Investment,Advisor,Businesswoman,Sitting,At,Office,In,Front
A digitalizáció jó ideje prioritás a banki ügyintézésben, amelynek a koronavírus-járvány alatti lezárások még nagyobb lendületet adtak.
Fotó: Shutterstock

Ma már egyre több ügyletet intézhetünk online, beleértve a számlanyitást és a kölcsönigénylést is. Ha minősített fogyasztóbarát kölcsönt igényelnénk, akkor jogszabály írja elő, hogy a hitelfelvételt teljes mértékben online is biztosítani kell: onnantól kezdve, hogy érdeklődünk a kölcsön iránt, egészen addig, míg lejár a hitelszerződés és a kölcsönt teljesen visszafizetik.

Hogyan tartható meg az intimitás online hiteligényléskor?

A bankok korábban csak a saját ügyfeleiknek biztosították az online hiteligénylés lehetőségét. Ennek több oka is van – tudtuk meg Gergely Pétertől, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértőjétől. A folyamat sarkalatos pontja ugyanis az ügyfél azonosítása. Ehhez ugyanis az ügyfélnek a bankfiókban meg kell mutatnia a személyes dokumentumait. Ott az ügyintéző ellenőrizheti, lemásolja őket, és lát minket is, ahogy aláírjuk a szerződést.

Olyan rendszert kell tehát fejleszteni, ahol az ügyfél-azonosítás és az aláírás is megoldható online, és az adataink biztonságban vannak. 

„A bankok ezért gyakran kérik – tette hozzá a szakértő –, hogy a hiteligénylést biztonságos vezetékes internetkapcsolaton keresztül intézzük, és ne a telefonunk mobilnetjét használjuk Továbbá senki más ne legyen a szobában rajtunk kívül, amikor a bankkal videóhívást kezdeményezünk.”

Ahhoz, hogy kölcsönt igényelhessünk, először nyitnunk kell egy bankszámlát vagy regisztrálnunk kell a bank rendszerébe. A folyamat során le kell majd fotóznunk magunkat, a személyi igazolványunkat és a lakcímkártyánkat. A hiteligényléshez szükséges dokumentumokat, például a munkáltatói igazolást és a bankszámla-kivonatunkat fel kell töltenünk a bank rendszerében. Ezeket elektronikus formában is beszerezhetjük.

A szerződés aláírásának többféle módja lehet, esetenként van lehetőségünk közülük választani is. 

Aláírhatjuk a szerződést elektronikusan, azaz jóváhagyhatjuk a banknál létrehozott saját ügyfélfiókunkban. Aláírhatjuk papír alapon a videóhívás közben, majd ezt elpostázhatjuk, illetve beszkennelhetjük a banknak, de ebben az esetben a kölcsönt csak akkor folyósítja a bank, ha a szerződés beérkezik hozzá. Végül van olyan hitelintézet, ahol már szóbeli szerződéskötést is választhatunk. Itt videóhívás közben kell nyilatkoznunk arról, hogy elfogadjuk a szerződés feltételeit.

Tényleg ugyanolyan a papíros alapú, mint az online?

Jogi szempontból igen. Az online kötött szerződés semmiben sem különbözik a papíron aláírttól, sőt, van olyan bank, ahol a bankfiókban is elektronikus eszközön kell aláírnunk és a szerződést is elektronikusan kapjuk. 

Business,People,Man,And,Woman,Sitting,At,The,Table,In
Az online kötött szerződés semmiben sem különbözik a papíron aláírttól, sőt, van olyan bank, ahol a bankfiókban is elektronikus eszközön kell aláírnunk és a szerződést is elektronikusan kapjuk. Fotó: Shutterstock

Mégis akadnak különbségek. 

  • A bankok nem feltétlenül biztosítanak minden lehetőséget online, amit személyes kölcsönigénylésnél igen – válaszolta a kérdésünkre Gergely Péter. Előbbi esetben előfordulhatnak ugyanis korlátozások.
  • Van, hogy a bank online hiteligénylésnél szigorít az életkori feltételeken, mondjuk 18 éves kortól igényelhető nála kölcsön, de ha online kérnénk, akkor azt csak 23 év felett tehetnénk meg. 
  • Gyakori, hogy online hiteligénylésnél nem lehet a hitelben adóstársunk, nem igényelhetjük az egyébként szabad felhasználású kölcsönt hitelkiváltásra, és az is előfordulhat, hogy alacsonyabb az elérhető hitelösszeg: a hagyományos ügyintézéssel felvehető akár 8 millió forint helyett, online legfeljebb 5 millióhoz juthat hozzá az igénylő. 
  • Van olyan bank, ahol elektronikus hiteligénylésnél nem kell számlát nyitnunk, ha nem akarunk, míg máshol a számlanyitás előfeltétel. Ez nem is feltétlenül baj, hiszen a legtöbb bank kéri, hogy nála nyissunk számlát, és ha jövedelemátutalást is vállalunk, akkor kamatkedvezményeket kapunk – fűzte hozzá a szakember.

Kedvezmény is járhat a webes megoldáshoz

„Ennek ellenére az online hiteligénylésnél nem csak korlátozásokkal kell szembenéznünk. Több bank kedvezményt ad, ha a kölcsönét elektronikusan igényeljük. Kaphatunk jóváírást, elengedhetnek díjakat, vagy kamatkedvezményhez is juthatunk, ha online intézzük a hiteligénylést. Az is előfordul, hogy így gyorsabban hozzájuthatunk az igényelt összeghez” – sorolja a szakértő. A fejlődés pedig nem áll meg. 

Több bank már azt is lehetővé teszi, hogy a lakáshitel igénylését is online intézzük, és a folyamatot egészen a szerződéskötésig elvigyük így.

„A jelzáloghitel bonyolultabb kérdés, már csak a fedezettel kapcsolatos ügyintézés miatt is. Mivel itt általában magasak a hitelösszegek, a szerződést közjegyzői okiratba kell foglalni, amit személyesen, a közjegyző jelenlétében kell aláírnunk. Ezért sok banknál az egész folyamat offline” – hoz ellenpéldát Gergely Péter. 

Lawyer,Insurance,Broker,Consulting,Giving,Legal,Advice,To,Couple,Customer
Jövőre már a lakáshitelek esetében is lesznek könnyítések, amitől praktikusabb lesz a hitelügyintézés
Fotó: Shutterstock

Majd hozzáteszi, még szerencse, hogy 2024-től a fogyasztóbarát lakáshiteleknél is kötelezően előírja a jogszabály, hogy a szerződéskötés kivételével online is intézhessük a hiteligénylést. Így jövőre ezt már azoknál a bankoknál is megtehetjük, ahol most még erre nincs lehetőség.

Néhány példa

A Cofidis és a Cetelem mindig is az online hiteligénylésre helyezte a hangsúlyt. Náluk számlát sem kell vagy épp nem is tudunk nyitni, így semmilyen hátrány nem ér minket, ha a kölcsönt elektronikusan igényeljük.

Az UniCreditnél önkiszolgáló módon, de önállóan is el lehet indítania kölcsön igénylését akkor is, ha még nincs UniCredit bankszámlánk. A szerződést közvetlen ügyfél azonosítással, videóbankon keresztül lehet aláírni, amit munkaidőben kell megtenni. Folyósítási díjat a bank nem számít fel, és online igénylés esetén 30 ezer forint jóváírást kaphatunk. A folyamat nagyjából 30 percet vesz igénybe.

Az OTP Bank online hitelfelvételnél különösen gyors utalást ígér. Folyósítási díjat ilyenkor nem számítanak fel. A fiókban megkezdett igénylést be lehet fejezni otthonról, de a félbe hagyott folyamat is megszakítható, majd 30 napon belül folytatható. Online hiteligénylésnél adóstársa nem lehet a hitel kérelmezőjének.

Az MBH Banknál sem vonhat be az ügyfél adóstársat, és nem igényelheti a kölcsönt hitelkiváltásra. Egyes kölcsönöknél valamivel alacsonyabb az elérhető legmagasabb hitelösszeg, ha online intézzük az igénylést. A folyamat regisztrációhoz kötött, de gyors és egyszerű, és munkaidőn kívül is elindítható.

Az Ersténél a George mobilbankon keresztül lehet online igényelni. Folyósítási díjat ebben az esetben nem kell fizetni.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.