Egyelőre megvárják a részletes GDP-adatokat a Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szeptember elsejével közli a második becslését, és csak ezt követően vizsgálják felül az idei előrejelzésüket.
Mint ismert, csalódást keltő adatokat közölt a KSH szerda reggel: a második negyedévben az elemzői várakozásokkal ellentétben nem került ki a recesszióból a magyar gazdaság, ugyanis már negyedik egymást követő negyedévben csökkent a GDP, miközben éves alapon is a vártnál jobban visszaesett.
Az viszont már most jelezték a szakértők, hogy egyre kisebb esélye van idén a növekedésnek, jobb esetben stagnálással, rosszabb esetben enyhe visszaeséssel számolhat 2023-ban Magyarország.
Kérdéseinkkel kerestük a Pénzügyminisztériumot és a Gazdaságfejlesztési Minisztériumot is, hogy fenntartják-e az idei 1,5 százalékos prognózisukat, illetve arra is rákérdeztünk, hogy a mostani adat befolyásolja-e a jövő évi kilátásokat. Amint válaszolnak, azonnal frissítjük a cikkünket.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki korábban 0,4 százalékos bővülést jósolt, előzetes értékelésében arra mutatott rá, hogy szerinte a kormány 1,5 százalékos GDP-növekedési célja irreálisnak tűnik.
Már jelentős esélyt látunk arra, hogy a magyar gazdaság 2023-ban összességében nem lesz képes pozitív növekedést elérni. Ezt annak ellenére gondoljuk így, hogy a gazdaság a második fél évben jobban teljesíthet
– fogalmazott a szakember, hozzátéve, hogy az első félévben ásott gödör túl mélynek tűnik ahhoz, hogy gyorsan kimásszunk belőle.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője az adatközlést követően jelezte, hogy a várakozásuk a teljes éves növekedésre 0,2 százalék volt, ám adatok fényében teljesen reális az esélye, hogy ezt lefele kell korrigálják, azonban a tényleges revízióval megvárják a részletes bontást.
A közgazdász szerint ahhoz, hogy a teljes éves növekedés pozitív tartományban maradjon egy nagyon erős felpattanás kellene a második fél évben, és ezzel kapcsolatban is vannak kétségeik.
Úgy véli, most egy 0,2–0,4 százalék közötti visszaesés reálisabbnak tűnik. Jövőre továbbra is 3 százalék feletti GDP növekedési ütemet várnak, hivatalos prognózisuk 3,2 százalék, amit a részletes számok közzététele után korrigálnak, amennyiben szükséges.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője úgy gondolja, a kifejezetten gyenge első félévi teljesítmény után a másodikban az energiaárak meredek visszaesésével már fordulat várható, amit a mezőgazdaság mellett az is támogat, hogy a tavalyi, rendkívül magas fixáras éves szerződések hamarosan kifutnak, és az új szerződésekben várhatóan már lényegesen kedvezőbb feltételekkel juthatnak energiához az érintett gazdasági szereplők.
A várakozásoktól elmaradó első féléves teljesítmény miatt a 2023-as GDP-előrejelzésünket stagnálás közelébe ronthatjuk a korábbi 1 százalékos növekedési várakozásról
– fogalmazott Suppan, hozzátéve, hogy ennek mértékét jelentősen befolyásolhatja a GDP szeptember elején megjelenő részletes számai. Mindenesetre úgy látja, hogy a következő években már újra dinamikus lehet a növekedés, részben az elhalasztott fogyasztás pótlása, részben a várhatóan mérséklődő kamatok hatására feltehetően élénkülő beruházások, döntően pedig a további feldolgozóipari kapacitások üzembe helyezése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.