Azok az emberek, akik szeretik a természetet, tudják, hogy az ősz első felében a legszebb a természet. Utána, amikor elmúlik a szépsége, már csak lehullott levelek, elszáradt ágak, kidőlt fák maradnak a szürke-barna ködben. És rengeteg munka, amellyel fel kell készíteni a fákat, bokrokat, virágokat a téli álomra, és megelőlegezni a jövő tavasszal újra megkezdődő szépítést, gyarapítást.
Az ősszel együtt megérkezik a fejvakargatás is: mit kezdjünk kertünkben a lehullott száraz levelekkel, levágott ágakkal, darabosabb kerti zöldhulladékkal? Égetni egyértelműen nem ajánlott, elszállíttatni is csak kisebb darabokban lehet az ágakat, miközben a jó minőségű komposzt vagy mulcs sok pénzbe kerül. Itt jöhet be a képbe egy jól használható aprító- vagy szecskázógép.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) most a kiskertekben leginkább használatos elektromos aprító- és szecskázógépeket tesztelte, próbálva segíteni a kertészkedő fogyasztóknak, hogy könnyebb legyen a választás. A termékteszt során hat márka (AL-KO, Bosch, Einhell, Hurricane, Ryobi, Stihl) kilenc, hazai boltokban és webshopokban megvásárolható termékét vizsgálták nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve.
A forgókéses szerkezetek mellett két maróhengeres típust is értékeltek, öt fő tesztelési szempont szerint:
„Minden termék átment a mechanikai és az elektromos biztonsági vizsgán az alkalmazott szabványok alapján. Ám, talán nem meglepetés, de kellemetlen hanghatásokra gyakran számítanunk kell.
„A decibelek ugyan adottak, de két ugyanakkora mért érték is eltérő szubjektív élményt nyújthat a valóságban” – foglalta össze a tapasztalatokat Dénes Júlia, a TVE munkatársa. Így esett meg, hogy csupán az AL-KO Easy Crush LH 2810 és a Stihl GHE 140 terméket nem ítélték kifejezetten zavarónak a szubjektív értékelés során. A Hurricane HMH-S-2400 és az Einhell GC-KS 2540 aprító- és szecskázógépről pedig úgy vélekedtek a vizsgálatot végzők, hogy elviselhetetlen a zajuk, a fülnek kellemetlen, a közelükben nem lehet beszélgetést folytatni.
Viszonylag jól manőverezhető ellenben a tesztelt gépek többsége. A Stihl GHE 140 aprító- és szecskázógépe lógott ki látványosan a sorból. Vele kifejezetten nehezen lehet közlekedni terepen. Ez nem annyira jó hír, hiszen ott volna rá igény.
Egy-egy termék is eltérő hatékonysággal aprított vagy szecskázott, attól függően, hogy milyen típusú kerti hulladékot töltöttek bele. Ezért fontos, hogy választás előtt felmérjük, hogy jellemzően mire fogjuk használni a kiválasztott gépet,
például „könnyű” kerti hulladék, vagy nagyobb ágak, tüskés gallyak, tűlevelűek vagy lágyszárúak aprítására. A teszteredményekből kiderült, melyik aprító- és szecskázógépnek mi az erőssége vagy éppen a gyengesége.
A tesztelt termékek átlagára 43 ezer és 164 ezer forint között mozog. Az összesített eredmények szerint a legdrágább termék végzett az utolsó helyen. Az elsőn sajnos nem a legolcsóbb végzett, viszont 110 ezer forintos kategóriában már több aprítót és szecskázót is találhatunk, amelyek a legtöbb szempont szerint elfogadható eredményt értek el.
További érdekes eredmények és a tesztelt aprító- és szecskázógépek részletes értékelése elérhető a Tudatos Vásárlók Egyesületének terméktesztoldalán, ahol könnyen össze is lehet hasonlítani a termékeket a különböző vizsgált szempontok és technikai paraméterek alapján.
Érdemes vigyázni azonban, hogy az oly módon keletkezett kerti hulladékokat, amelyek – például idén – a sok eső miatt erősen begombásodott és száraz állapotban is szórják a spóráikat, ajánlatos a kert egy zártabb sarkába lokalizálni, és akár saját vagy kölcsön utánfutóval elszállítani a kijelölt zöldhulladék-lerakatokba.
Minél többet mozgatjuk ugyanis ezeket az ágakat, leveleket, annál szélesebb körben fertőzzük a környezetet. Bár az ország egyes részein nem egyformán tiltott vagy megengedett, de az ilyen fajta zöldhulladék legbiztosabb eltüntetése az égetés. Ez utóbbi megállapítást azonban már nem a TVE szakértői tették tesztjükben, hanem az ország gyakorló kertészei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.