Egyszerre két hátrányos örökségen javítana a Microsoft Európában: hogy többen menjenek MTMI- (matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai) területre, és ők lehetőleg nők legyenek – most éppen a kiberbiztonságra szakosodva, amiben általánosságban is rosszul állunk, Magyarországon pláne.
A kiindulópont, hogy a Microsoft készítette Digital Defense Report szerint 2021-ben és 2022-ben 74 százalékkal nőtt az adathalász-támadások száma, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 921 alkalommal próbálkoztak megszerezni a jelszavainkat. Ráadásul mivel a jelentés is megállapította, hogy a kiberbűnözők egyre szervezettebben és egyre kifinomultabb eszközökkel akcióznak,
a kárérték is ütemesen növekvő trendet mutat: tavaly már 4,35 milliárd dollárt (1565 milliárd forintot) tett ki.
Következésképp a kiberszakemberek iránti igény is növekszik.
A vizsgált időszak második évében 35 százalékkal bővült a kereslet, de akadtak kirívóan sok ilyen szakembert kereső országok is, Brazíliában például 75 százalékos volt a keresletnövekedés. Továbbá az OECD-vel közös kutatás kimutatta: az IT-szektor egyik húzóországában, az Egyesült Államokban eközben 16-szor több kiberbiztoztonsági szakembert kerestek, mint egy évtizeddel ezelőtt.
Mindezek okán indította el a Microsoft a Cybersecurity Skills Initiative nevű szakirányú kezdeményezését, amelynek az a célja, hogy elmozdítsa a kiberbiztonsági szakemberképzést a világ számos pontján. Az egyik ilyen helyszín Magyarország, ahol az európai Women4Cyber Alapítvány a fő partner – nevéből adódóan a szervezet főként nőkkel orvosolná a szakemberhiányt.
A nők általában jobbak a konfliktuskezelésben, és képesek több dolgot egyszerre, horizontálisan áttekinteni, aminek elemzőként jó hasznát veszik
– nyilatkozta Mádi-Nátor Anett elnök. Kifejtette, hogy akkor növekedhet a nők foglalkoztatottsága az IT- és kiberbiztonsági szektorban, ha a társadalom is nagyobb elfogadással közeledik a nők szerepvállalásához a számukra atipikus szakmákban. Ezt elősegíthetné, hogy szerinte kifejezetten jó projektmenedzsment- és elemzői képességekkel rendelkeznek, ezért habár kevesen vannak, közülük sokan töltenek be vezető pozíciókat.
Megjegyezte még azt is, hogy a közhiedelemmel ellentétben a kiberbiztonság sok tekintetben eltér a hagyományos IT-szakterületektől, ezért például nem kíván meg mély kódolói ismereteket, és változatos karrierlehetőségeket kínál a nők számára is.
Ezzel egyetért amúgy a magyar kormányzat is, amelynek kimondott célja, hogy a felsőoktatásban is növekedjen az MTMI-területen továbbtanulók aránya, közülük egyre többen legyenek nők – ami aztán áttevődhet a munkaerőpiacra is.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkára a nyári felvételik után elégedetten nyugtázta is a fejlődést.
A törekvés abból a szempontból teljesen helyes, hogy a Microsoft becslése szerint 2025-re 3,5 millióra nő majd a betöltetlen kiberbiztonsági álláshelyek száma, ami nyolcéves távlatot vizsgálva 350 százalékos robbanás. Mindeközben a nők szakmabeli aránya csupán 25 százalékos, amiből világosan látszik, hol a legnagyobb a tartalék. Magyarország pedig még ennél is ramatyabb állapotban van e tekintetben:
a Digitális Vállalkozások Szövetségének nyilvántartása szerint nem is csak a kiberbiztonságiaknál, hanem a teljes IT-szektorban 12,3 százalék a női munkavállalók aránya.
Továbbá általában is hiányzik idehaza a kibervédelmi tudatosság. Ezeken az állapotokon javítana a Microsoft.
A cég partnere, a Women4Cyber Alapítvány speciálisan nőknek tart online kiberbiztonsági képzéseket Európa-szerte. Miután nemrég megalakult az alapítvány hazai szekciója, a Women4Cyber Hungary, hamarosan Magyarországon is elindulnak a képzések.
Mádi-Nátor Anett elmondta, hogy sokan bizonytalanodnak el a pályaválasztás előtt, mert nem ismerik eléggé a szakmát, és nem látnak maguk előtt olyan nőket, akik már bizonyítottak a kiberbiztonság terén. Ugyanakkor mivel nincs elég férfi sem a kiberbiztonsági munkaerőpiacon, nemzetstratégiai cél a nők nagyobb arányú bevonása, amit a kampánnyal és képzéssel igyekeznének elősegíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.