Magyarország 2022 végén az Európai Unió vásárlóerő-paritáson számolt átlagos fejlettségi szintjének 77 százalékán állt, míg 2014-ben ez a szám még csupán 68 százalék volt. Ez azt jelenti, hogy az idei évtől a 2030-ig terjedő időszakban nagyságrendileg másfélszer gyorsabb felzárkózási ütemet kellene diktálnia hazánknak, mint elmúlt nyolc évben – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak.
Néhány buktatója azonban mindenképpen van az ambiciózus felzárkózásnak. Először is: 2014 elején 3 százalék körüli referencia-kamatszint (3 havi Bubor) volt idehaza, amely 2017-től nulla százalék közelébe mérséklődött és csak az utolsó évben, 2022-ben emelkedett meg ugrásszerűen és ismét 3 százalék körüli lett. Ezzel szemben a jelenlegi kilátások szerint a középtávú egyensúlyi kamatszint felfelé tolódott és kérdéses, milyen ütemben lesz képes csökkenteni az alapkamat mértékét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a következő években (a mostani 12,25 százalékról). Az elemző úgy fogalmazott:
Elképzelhető, hogy 4-5 százalék alá még az évtized végére sem fog csökkenni a referenciahozam, így a magyar gazdaság jóval nagyobb hitelköltségekkel néz szembe a következő években, amely lassíthatja a gazdasági növekedést.
Természetes, nemcsak a nominális, hanem a reálkamat is számít, amely 2016 végétől már jellemzően 2 és 4 százalék közötti negatív értékeket vett fel. Ezzel szemben jelenleg az MNB a pozitív reálkamat fenntartására törekszik, amíg az infláció nem éri el a 3 százalékos jegybanki célt.
Figyelembe kell venni azt is, hogy a kamatkörnyezet és az infláció (a lakossági állampapíroknak köszönhetően) az állami kamatkiadásokra is erőteljesen hatnak. 2014-ben a bruttó kamatkiadások a GDP 4 százalékát tették ki, ahonnan két év alatt 3 százalékra csökkent ez a mutató, majd 2018-ra már 2 százalék közelébe mérséklődött. Ezzel szemben jelenleg a kamatkiadások meredeken emelkednek, jövőre nagy valószínűséggel 4 százalék fölé kerülnek GDP-arányosan, amely állami erőforrásokat szív el a gazdaságból. Az államháztartás általános állapota is sokkal kedvezőtlenebb, hiszen 2014-ben az elsődleges (kamatkiadások nélküli) egyenleg többletet mutatott, míg idén ez elérheti a 2 százalékos hiányt is. Az EU által is elvárt költségvetési hiány csökkentése szintén állami erőforrásokat von ki a piacról.
Németh Dávid szerint kulcskérdés a termelékenység alakulása, amely tekintetében Magyarország a negyedik leggyengébb mutatóval rendelkezett 2021-ben.
A 2010-es évek felzárkózásának egyik meghatározó eleme a növekvő foglalkoztatás volt, amely a demográfia hatásoknak és a csökkenő elérhető magyar munkaerő tartaléknak köszönhetően nagyjából kifulladt mostanra.
A kormány a külföldi munkavállalók számának növelésével kívánja orvosolni ezt a problémát, amely segíthet a további felzárkózásban, de a termelékenység növekedése nélkül nem érhető el 2030-ra az EU átlagának 90 százalékos felzárkózási szintje.
A beruházások valóban fontosak, de a mennyiség mellett a minőség az igazi kérdés. A gépi beruházások mellett a digitalizáció rövid távon is nagyobb lökést adhatnak a magyar termelékenységnek.
Az Európai Unió digitalizációs indexe alapján sajnos szintén sereghajtók vagyunk (a 6. leggyengébb az ország), és mind a lakosság, mind a vállalkozások, mind az állam gyenge mutatóval rendelkezik. A jó hír, hogy a technológia adott, amelyet alkalmazni lehet, így jelentős tér van a fejlődésre. A gépi beruházások megtérülését rontja a magas kamatkörnyezet, miközben a hosszú távú termelékenység javulásához az oktatás és az innováció-kutatás-fejlesztés is elengedhetetlen, amely területeken szintén vannak hátrányaink, amelyeket le kell dolgozni a következő években.
Összességében sajnos nagyobb az esélye annak, hogy nem sikerül elérni 2030-ig a kitűzött célt, bár segítségünkre lehet egy gyenge európai uniós teljesítmény, amennyiben nem a mi főbb kereskedelmi partnereinket érinti – mutatott rá Németh Dávid.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.