Nagyon közel vannak az álláspontok, de nem írtuk alá a bérmegállapodást – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke, miután sajtóhírek már kész tényként közölték, hogy eldőlt a jövő évi minimálbér, és garantált bérminimum-emelés kérdése. Mint korábban mi is megírtuk, a minimálbér 15 százalékos emelése kapcsán nincs különösebb vita a munkaadók és szakszervezetek között, a garantált bérminimum 10 százalékos emelése esetében annál is inkább, mivel a legkisebb kötelező bérelemmel szemben ez utóbbi sokkal nagyobb kört, mintegy 700 ezer embert érint.
Perlusz László azt elismerte, hogy 15 és 10 százalékos emelésről folynak az egyeztetések, de felhívta a figyelmet arra, amit a korábbi tárgyalások után is jeleztek, hogy szeretnék megvárni a harmadik negyedéves GDP-adatokat, és azok alapján dönteni. A Központi Statisztikai Hivatal november 14-én teszi közzé a legfrissebb számokat, amelyekből kiderülhet, hogy véget ér-e az egy év óta tartó recesszió Magyarországon.
Egyáltalán nem mindegy, hogy egy stagnálásból vagy recesszióból kell az egyik legjelentősebb költségtételt, a bérköltséget emelni, nem is kevéssel
– fogalmazott a VOSZ főtitkára, hozzátéve, hogy épp ezért folynak tovább az egyeztetések, a jövő héten a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma fordulója mellett a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács is összeül.
Úgy tudjuk, hogy leginkább a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége köti az ebet a karóhoz, ők abban az esetben írnák alá a bérmegállapodást a fenti számokkal, ha sikerül idén elkerülni a recessziót.
Rolek Ferenc, a szervezet alelnöke korábban lapunknak azt mondta, ha a harmadik negyedéves GDP-adatok rosszabbak lesznek a vártnál, az felülírja az eddigi tárgyalásokat is.
Perlusz László reagált arra is, amiről Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár is beszélt, miszerint előrehoznák decemberre az emelt összegű minimálbér és garantált bérminimum kifizetését, miután a kormány elvetette az egyszeri százezer forintos béren kívüli juttatás ötletét.
VOSZ főtitkára szerint bár szóba került, de ebben sincs megállapodás. Hangsúlyozta, nem szabad elfelejteni, hogy a vállalatoknak volt egy üzleti tervük és megállapodásuk a szakszervezetekkel az idei évre, most egy ilyen döntéssel pedig borulna az üzleti tervük. Jelezte, függetlenül attól, hogy decembertől vagy januártól emelkedik a minimálbér, szeretnének minél előbb megállapodni.
Mivel idén a minimálbér január elsejétől 232 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 296 400 forintra emelkedett, így egy 15 és 10 százalékos emeléssel a kötelező legkisebb munkabér 266 ezerre, míg a szakmunkás-minimálbér 326 ezerre emelkedne. Az előbbi nettója 176 ezerre, az utóbbié 217 ezer ugorhatna 2023. december elsejével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.