A Standard and Poor’s a várakozásoknak megfelelő döntést hozott: megerősítette hazánk besorolását a BBB mínusz kategóriában, azaz továbbra is befektetésre ajánlja, de azon belül csak egy fokozattal vagyunk a bóvlikategória felett. Szintén megerősítette a stabil kilátást, azaz a besorolás változására a közeljövőben csekély esély van – írta Regős Gábor, a Makronóm Intézet elemzője.
Pénteken a Standard and Poor’s a várakozásoknak megfelelő döntést hozott: megerősítette hazánk besorolását a BBB mínusz kategóriában, azaz továbbra is befektetésre ajánlja, de azon belül csak egy fokozattal vagyunk a bóvlikategória felett – emlékeztetett a szakértő. Szintén megerősítették a stabil kilátást, azaz a besorolás változására a közeljövőben csekély esély van.
Pénzügyminisztérium: a hitelminősítők bizalma töretlen a magyar gazdaságbanA Pénzügyminisztérium szerint Magyarországot továbbra is befektetésre ajánlják a hitelminősítők, és egy háború szomszédságában is bíznak a magyar gazdaságban. |
Regős Gábor kiemelte: a hitelminősítő várakozása szerint a magyar gazdaság jövőre visszatér a növekedési pályára, éves szinten a teljesítménye 2,6 százalékkal növekedhet az idénre várt 0,5 százalékos visszaesés után. A hitelminősítő pozitívumként említi, hogy várakozásai szerint hazánk 2024 első felében hozzájut a neki járó uniós forrásokhoz. Ez több, a hitelminősítő szempontjából fontos tényezőt is pozitívan befolyásolna:
a gazdasági növekedést, az államháztartás helyzetét, a folyó fizetési mérleget és így az árfolyamot.
Fontos azonban kiemelni, hogy
a hitelminősítő szerint a forrásokhoz való hozzáférés jelenti egyben a legnagyobb kockázatot is a jövőre nézve.
Ugyanakkor várakozásaik szerint a fiskális konszolidáció a korábban vártnál több időt vehet igénybe.
A hitelminősítő több kedvező folyamatra is felhívta a figyelmet: az októberre 10 százalék alá csökkenő inflációra, a folyó fizetési mérleg egyenlegére, illetve a forint árfolyamának erősödésére, azaz összességében pozitívan nyilatkozott az elmúlt időszak makrogazdasági fejleményeiről. A kockázatok közül kiemelte az energiaellátáshoz kapcsolódó kockázatok mérséklődését.
A hitelminősítő indoklásában kifejtette, hogy leminősítés akkor következhetne be, ha a hazánknak járó uniós forrásokat jelentősen megvágnák, vagy az energiaellátással gondok lennének. Mindkettő a forint gyengülését és az infláció emelkedését eredményezné, továbbá nehézségeket okozna a költségvetésnek.
Felminősítés akkor következhetne be, ha az ikerdeficit a vártnál gyorsabban csökkenne, azaz a költségvetési hiányt is gyorsabban sikerülne leszorítani.
A mai napon tehát a hitelminősítő összességében pozitív értékelést adott mind a makrogazdasági képet, mind a kockázatokat illetően. Külön érdemes kiemelni az uniós források kapcsán tett pozitív állításokat.
Ennek alapján tehát negatív minősítői döntést nem várunk, pozitív változás pedig néhány év múlva a költségvetési hiány lefaragásával következhet be.
GFM: a hitelminősítői döntés elismeri a kormányzati intézkedések eredményességétTöretlen a bizalom a magyar gazdaság iránt – így reagált a Nagy Márton által vezetett Gazdaságfejlesztési Minisztérium a Standard and Poor’s döntésére. A hitelminősítő péntek este jelentette, hogy megerősítette Magyarország adósság-besorolását, és továbbra is befektetésre ajánlja az ország papírjait. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.