A múlt év legjobb hónapját produkálta novemberben a lakáshitelpiac: az új szerződések összege megközelítette a 67 milliárd forintot, amelyre 2023-ban még nem akadt példa – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A novemberi felfutás azzal magyarázható, hogy idén januártól jelentősen változtak a lakástámogatási rendszer feltételei: azok pedig, akik még a régi szabályok szerint kívántak támogatott lakáshitelt felvenni, előrehozták a lakás vásárlását, illetve cseréjét. A CSOK átalakulása – illetve a CSOK Plusz megjelenése – nyomán így vélhetően a december is erős lehetett a lakáshitelpiacon, ám drasztikus kiugrás vélhetően a múlt hónapban sem történt a kihelyezéseknél.
Az év végi hajrá azonban nyilvánvalóan már csak szépségtapasznak lesz jó a lakáshitelpiac tavalyi teljesítményén:
az MNB adatai szerint 2023. első tizenegy hónapjában mindössze 531,5 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a háztartások, amely kevesebb mint a fele az egy évvel korábbi 1154,1 milliárdnak.
Ha pedig a decemberi hónap jóval jobban is alakul a múlt év átlagánál, akkor is nagyjából a felére zsugorodik a lakáshitelek piaca a 2022-esnek. Ami a támogatott hiteleket illeti, ott még szomorúbb a helyzet: ezek új kihelyezései 445 milliárdról 113 milliárd forintra estek vissza éves összevetésben, így az új lakáshiteleken belüli arányuk 38,6-ről 21,3 százalékra csökkent. Ezen persze nem lehet különösebben csodálkozni, hiszen időközben az energetikai szempontból kedvező besorolású új lakások vásárlására igényelhető zöldhitelek, illetve az Otthonfelújítási Programhoz kapcsolódó kölcsönök is eltűntek a kínálatból.
A viszonylag szerény kereslet nyomán a lakáshitelek állományánál is látványosan lelassult tavaly a növekedés: a november végi, 4996,6 milliárd forintos portfólió alig több mint 1 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Ennek nyomán a lakáshitelek részesedése is csökkent némileg a teljes lakossági hitelpiaci tortán belül: novemberben 49,4 százalékot tett ki, miközben egy évvel korábban még éppen 50 százalék felett mozgott.
Az idei kilátások viszont már jóval kedvezőbbek. Ennek egyik oka, hogy elérhetővé vált a már említett CSOK Plusz a piacon, ami új lendületet adhat a támogatott hitelek piacának. A másik, hogy a piaci alapon nyújtott hiteleknél az önkéntes kamatplafon, és az erősödő piaci verseny nyomán érezhető mértékben csökkennek a kamatok, ami jelentősen növeli az adósok mozgásterét is. Az első lakás megvásárlásánál adható, a hitel/fedezet arányra adható kedvezmény szintén lendíthet valamennyit a keresleten: arra ugyanakkor, hogy ebben az évben a 2021-es és 2022-es szintre ugorjon vissza a lakáshitel-piac, minimálisnak látszik az esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.