Sok háztartásnak a január a legmegfelelőbb időpont a takarékoskodás megkezdésére a kiadós karácsonyi költekezések után. A lehetőség nyitva áll már az új esztendő első hétköznapjától.
Ha pedig takarékoskodásról beszélünk, nem mehetünk el szó nélkül a tartós befektetési számla (tbsz) mellett.
A tbsz-számla lényege a betétkamatot érintő állami elvonások legális kikerülése. Létezik külön bankbetétes tbsz és külön értékpapírszámlás tbsz. A rendszerváltás óta többször változott, hogy kell-e fizetni bármilyen elvonást a kamat után, és az is, hogy mennyit. A betétes részéről érthető kívánalom, hogy a megtakarítása kamatát ne terhelje semmilyen állami elvonás. A tbsz pedig éppen ennek az igénynek igyekszik megfelelni azzal, hogy a bankszámláról vagy az értékpapírszámláról befektethető konstrukciókat kamatadó- és kamatszochómentesen kínálja.
A tbsz esetében az állam lemond a kamatokból származó adóbevételről, de cserébe elvárja, hogy a befektető tartósabban – több évig – takarítson meg.
„Nem minden megtakarítási, befektetési konstrukció helyezhető el tartós befektetési számlán, ezért a befektetés előtt érdemes érdeklődni interneten vagy személyesen a banknál, hogy a kiszemelt megtakarítás tbsz-kompatibilis-e” – figyelmeztetett érdeklődésünkre a BiztosDöntés pénzügyi szakértője, Gergely Péter. Megjegyezte azt is, a választásban nem fontos, hogy öt évig kitart-e a megtakarítás, mert a tbsz-en cserélhetők a megtakarítási konstrukciók. Csupán az a lényeg, hogy a pénzt ne vegyük ki a számláról a gyűjtőévet követő öt teljes naptári éven át. Egyébként a befektető nem tudja megspórolni a teljes kamatadót.
Ilyenkor év elején már el lehet kezdeni a forintokat befizetni a tbsz-re, s azt egy évig – az úgynevezett gyűjtőév folyamán – akármikor és akárhányszor meg lehet ismételni.
A gyűjtés december 31-én zárul le, onnantól azonban már nem lehet pénzt feltölteni a tartós befektetési számlára öt éven át, legfeljebb cserélgethetjük a különböző konstrukciókat.
Egy ügyfélnek egy banknál egyszerre csak egy gyűjtőéves betét tbsz-e és egy gyűjtőéves értékpapír tbsz-e lehet, de párhuzamosan lehet több olyan tbsz-e, amely már le van zárva.
Egy tartós befektetési számlát minimum 25 ezer forinttal lehet megnyitni.
A lakossági betétkamatokat idehaza 15 százalékos személyi jövedelemadó, köznapi nevén kamatadó és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó (szocho) terheli. Ez utóbbit érdemes megkülönböztetésül kamatszochónak hívni, mert a szociális hozzájárulási adónak van adófizetési felső határa, míg a kamatokra kirótt szochónál ez a felső határ nem érvényes. A tbsz-en elhelyezett megtakarítási termékek esetében a kamatszochót egyáltalán nem kell megfizetni. Akkor sem, ha a betétes az öt éven belül bármikor kiveszi a pénzét.
A kamatadónál viszont van egy hároméves határ, amely a teljes naptári évekre vonatkozik: három éven belül kivéve a pénzt a tbsz-ről a teljes 15 százalékos kamatadót meg kell fizetni. Három és öt év között kivéve a pénzt, 10 százalékos kedvezményes kamatadót kell fizetni.
Mivel a tbsz-en nincs részkivét, kivéve a harmadik év végét, ezért, ha a szükség úgy hozza, az összes pénzt ki kell venni a számláról. Ezért érdemes lehet két különböző banknál megosztani a tbsz-re tett pénzt, mert akkor elég csak az egyiket felmondani.
Az öt év elteltével kamatadótól mentesen lehet kivenni a pénzt. Mivel ezt általában az ötödik naptári év lejárata után szokták megtenni a befektetők, érdemes a hatodik év elején, januárban rendelkezni a konstrukcióról, és ekkor megnyitni az új gyűjtőéves tbsz-t, amelyen akár folytatható a takarékoskodás.
A fentiekből következik, hogy például egy öt naptári éven át összehozott 500 ezer forintos kamatból, tbsz nélkül 140 ezer forintot von le az állam – hozott példát Gergely Péter. Majd hozzátette: a tartós befektetési számlán ebből az 500 ezer forintos kamatból viszont a teljes félmillió forint megmarad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.