BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Doctor,Giving,Patient,Vaccine,,Flu,Or,Influenza,Shot,Or,Taking

Visszafordult a Covid-görbe, de nem árt észnél lenni

Az óév 50. hetén tetőzött, az 51.-en már csökkenni kezdett a SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja a szennyvízben. Viszont miközben visszafordult a Covid-görbe, az influenza is fertőz, a munkába visszatérés pedig további bizonytalansági tényező. Mindezek okán is ajánlják az oltást, főleg a veszélyeztetett csoportokba tartozóknak.

Sokhetes emelkedés után nemcsak megállt, hanem csökkenni kezdett a SARS-CoV-2 örökítőanyag országos átlagkoncentrációja a szennyvízben, azaz visszafordult a Covid-görbe, ami jó hírnek tűnik. Kérdés ugyanakkor, hogy az ünnepek, valamint a munkába visszatérés milyen hatással lesz a felső légúti fertőzésekre, illetve a koronavírus-terjedésre. Egybehangzó a szakvélemény, hogy ajánlott az oltás – de nem mindenkinek.

Sick,Woman.,Flu.,Woman,Caught,Cold.,Sneezing,Into,Tissue.,Headache.
Visszafordult ugyan a trend, de továbbra is magas a Covid-jelenlét.
Fotó: Subbotina Anna

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legutóbbi jelentése szerint csökken a szennyvízben mért koronavírus-koncentráció, ám ez még csak a fontos információk fele, a másik rész, hogy ettől az értékek még továbbra is emelkedettnek számítanak. 

A SARS-CoV-2 örökítőanyag-koncentrációja három helyszínen a magas, a többi 19 mintavételi helyen az emelkedett tartományba esik.

A tendenciákat nézve a mintavételi helyszínek felénél a mutató stagnál, ugyanakkor csökkenés észlelhető a következő helyeken:

  • Békéscsabán,
  • Budapest Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén,
  • Debrecenben,
  • Kaposváron,
  • Kecskeméten,
  • Miskolcon,
  • Nyíregyházán,
  • Pécsett,
  • Salgótarjánban,
  • Székesfehérváron,

emelkedés pedig egyedül Szekszárdon látható.

Ezzel a legutóbbi statisztikailag teljesen feldolgozott időszak, az 51. hét adatai szerint visszafordult a görbe, mert már az 50. hétre is azt mondta az NNGYK, hogy a megelőző hetek emelkedésével szemben stagnált a szennyvízben mért örökítőanyag-koncentráció.

Akkor jártunk tehát a csúcson a fertőzések tekintetében.

Már 25 helyen oltanak

December 11. és 17. között 295 600-an fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, 40 200-an influenzaszerűekkel.

Az NNGYK Járványügyi és Védőoltási Osztályának vezetője, Molnár Zsuzsanna az InfoRádiónak elmondta: a mintákból kimutattak még az 5,5 százalékos pozitivitási arány influenzavírus mellett RSV-vírust és humán metapneumovírust) is, a 273 beérkezett mintából 15 volt influenza pozitív – és 117 Covid-pozitív.

Cold,Medicine,And,Sick,Woman,Drinking,Hot,Beverage,To,Get
A sok felső légúti panaszos között akadt koronavírusos és influenzás is.
Fotó: Tero Vesalainen

Az osztályvezető kifejtette, hogy idehaza is az omikron, valamint annak alvariánsai okozzák a legtöbb megbetegedést.

Viszont ismét elérhetőek az oltások: az NNGYK tájékoztatása szerint az 50. hét óta 

a dominánsan cirkuláló omikron vírusvariáns elleni Moderna (Spikevax XBB 1.5) vakcina is hozzáférhető a kórházi oltópontokon. 

Jelenleg 25 kórház, valamint egészségügyi intézmény olt, ezek általánosságban a vármegyei kórházakban, az orvosi egyetemen, valamint a fővárosi centrumkórházakban találhatóak. Időpontot foglalni az EESZT felületén lehet.

Na de kinek érdemes oltania?

Akiknek javasolt az oltás

A Covid elleni védőoltás elsősorban azoknak javallt, akik a súlyos betegség szempontjából magas kockázatú csoportokba tartoznak:

  • a szív- és érrendszeri,
  • krónikus tüdő-, máj- és vesebetegségben szenvedők,
  • csökkent immunitással rendelkező személyek.

Az NNGYK hangsúlyozza: az influenzához hasonlóan immár a Covid is szezonálisnak tűnő légúti vírus, ezért a védőoltás is szezonálisan ajánlott. Azaz egy szezonban egyetlen oltással biztosítható az egyéni védelem a súlyos, szövődményes megbetegedés megelőzésére. A vakcina alapimmunizálásra és emlékeztető oltásként is alkalmazható, az oltás beadásáról pedig az oltóorvos dönt.

Visszafordult, de ismét nőhet az aktivitás a következő hetekben

Miként az Egészségkalauz szakértői fogalmaztak: 

amit szubjektíven tapasztalunk, hogy a téli szezon beköszöntével ismét rengeteg a fertőzött, azonban közel sem olyan drámai a helyzet, mint két-három évvel ezelőtt ilyenkor.

Hozzátették, hogy több variáns terjed párhuzamosan, nagyjából úgy, ahogy az influenzával már megszoktuk, ugyanakkor az újabb variánsok esetében szerencsére ritkábban alakulnak ki súlyos szövődmények, mint például a delta variáns esetében, kevesebben is vannak kórházban.

Doctor,Giving,Patient,Vaccine,,Flu,Or,Influenza,Shot,Or,Taking
Mint az infulenzaoltás, olyan lett a Covid-vakcina is.
Fotó: Tero Vesalainen

A szakértők szerint a Covid gyakorlatilag beállt a szezonális légúti kórokozók közé, így a korábbiakkal ellentétben már úgy kell kezelnünk, mint ahogy korábban az influenzával is tettük:

  • vegyük tudomásul, hogy minden évben lesz néhány hónapos szezonja,
  • vegyük tudomásul, hogy a kórokozó nonstop mutálódik, így minden évben újabb variánsok kelnek életre,
  • és értsük meg, hogy feltehetőleg minden évben új, szezonális oltás lesz szükséges, melyet ideális esetben a szezon előtt kell felvenni.

Ezt támasztja alá Molnár Zsuzsanna véleménye is, aki szerint a következő hetekben várhatóan növekszik majd az influenzaaktivitás, azonban Európa többi országához hasonlóan jelenleg idehaza is nagyobb a koronavírus cirkulációja a szezonális influenzavírusokéhoz vagy az RSV-víruséhoz képest.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.