A Magyar Gyermekmentő Alapítvány 18 éve végez gyermekmentést az Országos Mentőszolgálattal együttműködésben. Tapasztalataik szerint a szülők, nagyszülők, pedagógusok gyakran tanácstalanok baleseti helyzetekben, és nemegyszer az is előfordul, hogy nem tudnak hatékonyan segíteni a mentő érkezéséig, vagy olyan eljárásokat használnak, amelyek akár árthatnak is.
Nagyon fontos, hogy a gyermekekre ügyelő felnőtt ne legyen teljesen tájékozatlan akkor, amikor valamilyen baleset vagy rosszullét következik be a porontyokkal.
A szülők vagy nevelők gyakran megijednek, és azonnal felemelik, lefektetik, esetenként rossz irányba mozdítják a gyereket, amivel többet árthatnak neki, mint használnak.
Ilyen esetekben lehet nagy segítség a Gyermek Elsősegély applikáció, amely segít a szülőknek, ha azonnali orvosi tanácsra van szükségük. Azért is érdemes letölteni az applikációt, mert abban több olyan tipikus balesetet is felsorolnak, amelyeket elszenvedhetnek a gyermekek. Képeken, videókon mutatják be a leggyakrabban előforduló helyzeteket.
„Fontos, hogy aki letölti az applikációt, tisztában legyen azzal, hogy az tényleg vészhelyzetről szól. Ha a kisgyereknek magas láza van, nem kell mentőt hívni, ellenben, ha lázgörcs gyötri, akkor sürgősen cselekedni kell. Amíg nem ér ki a mentő, addig az applikáció értékes segítséget nyújt. Szinte minden tipikus esethez feltöltünk videót is, ahol látható is, mit tanácsos csinálni” – emelte ki megkeresésünkre Gesztes Éva, a Magyar Gyermekmentő Alapítvány szakmai igazgatója.
A gyerekek gyakran esnek el és le, érik őket külső sérülések, de az is előfordul, hogy megakad valami a torkukon, vagy megvágják, megszúrják magukat. A belgyógyászati sürgős esetek között pedig a leggyakoribbak a lázgörcs (mintegy 5 százaléka a riasztásoknak), a krupp és a legkisebbeknél a bronchiolitis.
A szakemberek azt ajánlják a szülőknek, tanároknak, óvónőknek, hogy miután letöltötték – összességében már több mint 20 ezer esetben – a Gyermek Elsősegély applikációt, már akkor tanulmányozzák a tartalmat, mielőtt bekövetkezne a baj.
A böngészés közben sokat meg lehet jegyezni az elsősegélynyújtás alapszabályairól és a megelőzés lehetőségeiről. A Magyar Gyermekmentő Alapítvány 17 évvel ezelőtt országszerte ingyenesen elérhető elsősegélynyújtó képzéseket is indított, amelyeken a felnőttek elméletben és gyakorlatban is elsajátíthatják az elsősegélynyújtást.
Az eddigi tapasztalatok alapján esős, rossz időben több a traumás gyermekbaleset is, hasonlóan gyakrabban riasztják a gyermekmenőket jó időben játszótéri, kirándulás alatti vagy kerékpáros balesetekhez. Télen inkább a légúti betegségek (krupp, bronchiolitis) fordulnak elő gyakrabban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.