„Tegnap este óta arról tárgyaltunk, hogy támogassa-e az Európai Unió Ukrajnát, és ha igen, hogyan és mennyi pénzzel” – közölte Facebook-oldalán Orbán Viktor miniszterelnök.
Emlékeztetett, hogy a tárgyalások itt szakadtak meg tavaly decemberben, mert két magyar problémára nem kaptak megoldást. Mint mondta, féltek, hogy a magyaroknak járó uniós pénz, amelyet a bizottság nem adott oda Magyarországnak, előbb-utóbb Ukrajnában köt ki. Attól is féltek, hogy túl hosszú távra ellenőrizetlenül bocsátanak forrásokat Ukrajna rendelkezésére.
Felhívta a figyelmet, hogy tegnap éjszaka kaptak egy ajánlatot, kitárgyaltak egy ellenőrző mechanizmust, amely garantálja a pénzek észszerű felhasználását, és garanciát kaptak arra, hogy
Magyarország pénze nem kerülhet Ukrajnába.
Hosszú tárgyalás után ezt az ajánlatot elfogadtuk – emelte ki a magyar kormányfő, hozzátéve, örül, hogy a piacok és a gazdasági élet reakciója már most pozitív erre a megállapodásra.
Ahogy azt a Világgazdaság is megírta, az Európai Unió vezetői csütörtökön egyhangúlag megállapodtak abban, hogy
50 milliárd eurós segélyt nyújtanak Ukrajnának
– közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az X-en közzétett bejegyzésében. A megállapodás egyéb részleteiről nem közölt semmit. A szóban forgó európai uniós támogatással Ukrajna 2024–2027 közötti szükségleteit kívánják fedezni, a 33 milliárd euró kölcsönt és a 17 milliárd euró értékű támogatást az EU-s költségvetésből biztosítanák.
A magyar fél azt kérte, hogy a támogatás ne járjon automatikusan, arról évente egyezzenek meg az uniós tagországok. Ez a felülvizsgálat lehetőséget biztosítana az uniónak arra, hogy bármelyik évben megvétózhassák a tagállamok a támogatás további folyósítását. Viszont egy Brüsszelből kiszivárgott dokumentum szerint az Európai Unió egy eddig sosem látott lépésre készülhetett volna Magyarországgal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.