Míg Budapesten az öregségi nyugdíj átlagos összege a legmagasabb, 275 667 forint, addig az ország másik szegletében, a Kisteleki járásban mindössze 173 560 forint – derült a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legújabb, Nyugdíjak és egyéb ellátások című kiadványából, amelyet a Magyar Államkincstár 2023. januári adatai alapján állítottak össze járási bontásban (itt tekintheti meg a részletes térképet a 8-as fülön).
A KSH szerint
a 230 ezer forintos országos átlagnál nagyobb összegű ellátást folyósítottak még
207 ezer forintnál kevesebbet
A főváros mellett Pest vármegye hat járásában, valamint a Tiszaújvárosi, a Veszprémi és a Székesfehérvári járásban érte el a 250 ezer forintot az ellátás összege.
A dél-alföldi Mórahalmi, Kisteleki, Kiskőrösi és az észak-alföldi Csengeri járásban 180 ezer forint alatt maradt az öregségi nyugdíjak átlaga.
Budapest kerületei közül a XII. kerületben volt a legmagasabb (315 850 forint), a XX. kerületben pedig a legalacsonyabb (251 021 forint) az átlagos öregségi nyugdíj.
2024 elején a saját jogon járó nyugdíjban és ellátásban, tehát az öregségi nyugdíjban, az életkoron alapuló ellátásokban és a megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásokban részesülők közel felének 200 ezer forint felett alakult az ellátása. Az öregségi nyugdíjasok esetében ez az arány 52 százalék volt.
Minden ötödik öregségi nyugdíjas járandósága meghaladta a 300 ezer forintot, a 120 ezer forintnál kisebb nyugdíjban részesülők aránya 9 százalékot tett ki.
A nagyon alacsony nyugdíjak jelentős része a külföldön szerzett jogosultságok melletti résznyugdíj volt. A megváltozott munkaképességűeknek járó ellátások alacsonyabb összegei miatt a saját jogon járó nyugdíjban és ellátásban részesülők 14 százalékának volt 120 ezer forintnál kevesebb az ellátása.
A statisztikai hivatal kiemeli, hogy 2023 januárjában 15 százalékos nyugdíjemelést hajtottak végre, majd novemberben további 3,1 százalékos kiegészítő emelésre került sor. Ezek együttesen 18,6 százalékkal növelték a nyugdíjakat, ami a 18,3 százalékos nyugdíjas fogyasztói árindex mellett 0,2 százalékos reálérték-növekedést eredményezett. A nyugdíjak vásárlóértéke a keresetek reálérték-alakulásához viszonyítva 3,2 százalékkal javult.
A nyugdíjban és egyéb ellátásban részesülők 2024 januárjában, az emelést követően átlagosan 211 819 forintot kaptak teljes ellátásként (a fő és a kiegészítő ellátás együttes összege), 11 százalékkal többet, mint az előző évben.
Az öregségi nyugdíj átlagos összege 230 940 forintot tett ki, a férfiak ellátása – összefüggésben a jellemzően hosszabb szolgálati idővel és a magasabb keresettel – több mint 36 ezer forinttal meghaladta a nőkét.
Az özvegyi nyugdíj összege az elhunyt házastárs, élettárs öregségi nyugdíjának 60 százaléka, ha az özvegy nem rendelkezik saját jogú ellátással. A nők átlagos özvegyi nyugdíja 67 százalékkal volt több a férfiak ellátásánál, ami a férfiak magasabb összegű öregségi nyugdíjjogosultságára vezethető vissza. Az életkoron alapuló ellátások (korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, táncművészeti életjáradék, átmeneti bányászjáradék) átlagos összege 340 111 forinttal kiemelkedett a többi ellátásfajta közül. A megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásokon belül a rokkantsági ellátások átlagösszege 126 952 forint volt, ami az öregségi nyugdíj 55 százaléknak felelt meg. Rehabilitációs ellátásra átlagosan 67 244 forintot fizettek ki egy ellátottnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.