BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az infláció még tartogathat meglepetéseket 2024-ben

Kihívások és lehetőségek – 5 év múlva a világ címmel szervezett eszmecserét a feldolgozóipar jelentős helyi vállalatai számára a Videoton Székesfehérváron. A fórum vendége volt Németh Dávid, a K&H vezető elemzője, aki számos izgalmas adattal mutatta be az aktuális gazdasági helyzetet. Az elemző egyebek mellett arról beszélt, hogy az infláció az idei évben még tartogathat meglepetéseket.

Németh Dávid , a K&H vezető elemzője makrogazdasági körképében elsőként a múlt évi tendenciákról beszélt. Emlékeztetett rá, hogy év végére 5,5 százalékra csökkent az infláció, amelyre elsősorban a globális folyamatok voltak hatással, illetve az, hogy a belső kereslet eltűnt. Németh Dávid úgy véli, az infláció az idei évben még tartogathat meglepetéseket.

Németh Dávid
 Az elemző szerint a nagyfogyasztók közüzemi díjainak növekedése a nyár közepére már érezhető lesz a szállodai és éttermi szolgáltatások áraiban / Fotó: Kallus György / Világgazdaság

 

Az élelmiszereknél csökkenő, piaci szolgáltatásoknál növekvő lehet az infláció

„Bár az utóbbi adatoknál az élelmiszerek esetében alacsonyabb értékeket látunk, viszont a piaci szolgáltatásoknál egyre nő ez a szám, jelenleg 9-10 százalékon áll. Ez a jelenség nemcsak Magyarországon, hanem Európában és Amerikában is látható. Emiatt jöhet majd újabb inflációs hullám” – mondta, hozzátéve, hogy az élelmiszerek esetében további csökkenést, míg a pici szolgáltatásoknál nagyon lassú gyorsulást várnak.

Az elemző szerint a nagyfogyasztók közüzemi díjainak növekedése a nyár közepére már érezhető lesz a szállodai és éttermi szolgáltatások áraiban, ezért év végére emelkedhet a pálya: valahol 5,5 százalékos inflációs adatra számítanak. Bíznak abban, hogy ez tartósan, a jövő évre is megmaradhat 4-5 százalék körül.

Hazánk gazdasága energiaintenzitív, ami növeli a kitettséget

Magyarország gazdasága viszonylag energiaintenzív, ami nem túl jó olyankor, amikor külső sokkok érik a gazdaságot – jegyezte meg arra vonatkozóan, hogy hazánk miért érzékeny különösen az inflációra. „Sajnos ez egészen addig ennyire érint minket, amíg ezt a kitettséget nem tudjuk csökkenteni. Megvizsgálva a szolgáltató szektor hozzáadott értékét látható, hogy ez minél magasabb, annál alacsonyabb az infláció. A cél, hogy el tudjunk mozdulni ebbe az irányba, hiszen jelenleg nagyon kicsi a hozzáadott érték” – hangsúlyozta, kiemelve, hogy ennek változása esetén csökkenne a kitettségünk, és akár tartósan kialakulhatna egy 2 százalékos inflációs környezet is.

Németh Dávid beszélt arról, hogy az elmúlt évben „túl jól teljesítettek” a cégek annak köszönhetően, hogy túl sok támogatást kaptak a kormányzat és a jegybank részéről, úgy, hogy közben nem történtek érdemi beruházások. Az elemző nem találta túl hatékonynak a költségvetési források felhasználását, arra viszont szerinte jó volt, hogy a jelenlegi helyzetben, ha jön egy beruházási boom, akkor ezen források segítségével el tudják indítani a fejlesztéseket.

Nem mobilizálható a magyar munkaerő

Németh a vállalkozások eladósodottságát régiós szinten magasnak, de a portfólió minőségét tekintve megfelelőnek nevezte. Ugyanakkor a profitráta növekedési üteme az adatok szerint meghaladta a munkaerőköltség növekedését.

A munkaerőpiaci adatokról azt mondta, hogy míg az ország bizonyos térségeiben, például a keleti országrészben a munkanélküliség értéke 7-9 százalék körül van, addig a Dunántúl egyes területein, így Székesfehérváron is 2 százalék környékén mozog. A kérdés, hogy mobilizálható-e a munkaerő, vagy inkább olyan helyekre érdemes telepíteni vállalatokat, ahol bőven van szabad munkavállaló. Németh Dávid szerint Magyarországon inkább az utóbbi jellemző.

Olcsó a magyar munkaerő?

Előadásában szó esett a munkabérekről is. Megjegyezte, hogy Magyarországon még mindig olcsó a munkaerő, euróban kifejezve a második, vásárlóértékét tekintve pedig harmadik legalacsonyabb Európában a magyar bérszint, és a régiós szinthez képest is alacsony. 

GDP-ben kifejezve is az látszik, hogy olcsón adjuk hozzá a munkánkat a termékhez 

– vélte. A 2012-est a 2022-es adatokkal összehasonlítva az látható, hogy romlott a helyzet a munkavállalók szempontjából.

Németh Dávid szerint munkavállalói oldalról is tenni kellene a magasabb bérekért: az elemzés azt mutatja, hogy hazánkban nem túl magas, bár a régiós országokénál magasabb a felsőoktatásban részt vevők aránya. Márpedig lenne értelme tanulni, ugyanis a felsőfokú végzettséggel rendelkezők foglalkozási rátája a legmagasabb az OECD-országok közül, tehát bőven fel tudná szívni a munkaerőpiac a magasabb képzettségű munkavállalókat.

Alacsony részmunkavállalói arány

Az elemző szerint a munkaerőpiacot segítené a részmunkaidős munkavállalók arányának növelése, ugyanis jelenleg európai összehasonlításban az ötödik legalacsonyabb az arány. Az ország felzárkózását szerinte a hatékonyság növelése is támogatná, a munkaórák számának csökkentésével, ahogy ezt a nemzetközi adatok is mutatják. A kormány egyik legfontosabb feladatának a korai oktatás finanszírozását nevezte. Az adatokból az látszik, hogy jelenleg az alapfokú oktatásra ugyanannyit költ az állam, mint a középfokúra. Szerinte a finnországihoz hasonlóan az alapfokú kompetenciákat kell erősíteni, akkor lesz később versenyképes a munkaerő.

Az elemző a költségvetés helyzetét nem túl kedvezőnek nevezte, mint mondta, az egyensúlyt azzal lehetne segíteni, ha a gazdaság túlzott támogatását felére csökkentenék, valamint visszafognák az állam fenntartási költségeit. A tavalyi 6,7 százalékos hiány után, ha nem készül egy komolyabb kiigazítási csomag, és nem kerülünk vissza egy egyensúlyi költségvetési pályára, akkor a hitelminősítők leminősíthetnek bennünket, ami semmiképpen sem jó az ország számára – jegyezte meg.

Leghamarabb 2027-re várják a 3 százalékos hiánycélt

„Egyelőre nem látjuk, hogy a 3 százalékos hiánycélt 2026-ra el tudná érni a kormányzat, leghamarabb 2027-28-ra prognosztizálják. Az idei évre a reális értéket 5,2–5,3 százalék közé tennék, szemben az idei 4,5 százalékos hiánycéllal” – mondta. A költségvetésen szerinte a kamatkiadások várható csökkenése javíthat, valamint kiskaput jelentenek az orosz–ukrán háború miatti védelmi kiadások és a zöldátállás miatti kiadások, amelyeket ki lehet vonni a költségvetési hiányból.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.