Régiónk piacvezető vegyipari vállalatává válhat a Mol, a Thyssenkrupp együttműködésével felépült poliolkomplexumnak köszönhetően. Ez a Mol csoport eddigi legnagyobb organikus beruházása. A tiszaújvárosi létesítmény átadó ünnepségén a Mol csoport elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt mellett Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett.
Ipar nélkül a nemzet félkarú óriás – idézett Kossuth Lajostól Hernádi Zsolt. Kiemelte, hogy a vállalat tiszaújvárosi beruházása az újkori Magyarország egyik legnagyobb fejlesztése. Hernádi emlékeztetett, hogy Magyarország még hisz benne, hogy az európai országoknak a saját iparukra kell koncentrálni. Szerinte a skandináv vagy német ipari vállalatok már nem Európára koncentrálnak, hanem „ipartalanítják” a kontinenst.
Mit érne Európa a svéd acél vagy a német autók nélkül?
– tette fel a költői kérdést Hernádi Zsolt. Hozzátette, hogy a most elkészült beruházás nemcsak a Mol csoport eddigi legnagyobb beruházása, hanem annak a jele, hogy az európai ipar még megmenthető.
A poliolkomplexum az egész régió vegyiparában új korszakot indít. Mi leszünk a régió első olyan vállalata, amely a nyersolajtól a poliol előállításáig egy kézben tartja a gyártási folyamatot. Ez megerősíti a régió ellátásbiztonságát és az ország szuverenitását
– mondta az elnök-vezérigazgató.
Mérföldkő Tiszaújváros életében a Mol csoport poliolkomplexuma
– mondta Tiszaújváros országgyűlési képviselője, Koncz Zsófia. Szerinte ezzel a beruházással Tiszaújváros egy kicsit minden magyar otthonba beköltözik. Az országgyűlési képviselő emlékeztetett, hogy a poliol gyakorlatilag az életünk minden pontját átszövi, a termék pedig most már száz százalékban Magyarországon készülhet el.
A régió vegyipari fővárosa lett Tiszaújváros
– mondta Koncz Zsófia. A képviselő a poliolkomplexum átadóünnepségén háláját fejezte ki a Mol csoportnak, amiért beruházásukkal segítenek felvirágoztatni a várost, illetve a térség legnagyobb munkaadójaként támogatják a helyieket.
Pár évente ide jövünk Hernádi Zsolttal, és átadunk egy új gyárat
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök az átadóünnepségen. A kormányfő szerint ez egy régi jó szokásuk a Mol csoport elnök-vezérigazgatójával. Hozzátette, hogy amikor a Mol fejlesztésre adja a fejét, akkor csakis világszintű technológiát használ, most például a német Thyssen révén.
A Mol csoport Magyarország egyik legnagyszerűbb cége, amelyre a nehéz időkben is mindig számíthatott az ország. Húsz évvel ezelőtt a Mol csakis a kőolaj-kereskedelemmel foglalkozott, a nyersanyagot felvásárolta és továbbértékesítette, de azóta nagyot változott a világ. Hernádi Zsolt vezetésével a Mol régiós terjeszkedésbe kezdett, új üzemeket épített, belefogtak a hulladékgazdálkodásba, és még sok más területen megvetették a lábukat
– mondta a miniszterelnök.
Feljebb kell lépni a termelési láncban, ezt pedig a Mol megtette. Tiszaújvárosban egy olyan komplexumot hozott létre, ahol a poliol-előállítás minden lépését képesek véghez vinni. A poliol a műanyaggyártás svájci bicskája, gyakorlatilag bármire jó. Ez egy egyszerű képlet, amit mégis kevesen képesek véghez vinni. A Mol viszont képes volt rá
– folytatta ünnepi beszédét a kormányfő.
Orbán Viktor kijelentette, hogy hazánk szuverenitásának védelmében a saját kezünkbe kell vennünk az energiaellátásunkat. Ebben hatalmas szerepe van a Mol csoportnak, hiszen a vállalat még új olaj- és földgázlelőhelyeket is felfedez.
Hernádi Zsolt a magyar Jockey Ewing
– mondta viccesen a miniszterelnök.
Hozzátette, hogy az energiaellátás biztosítása a magyar kormány egyik legfontosabb feladata, ezért a Mol tevékenysége mellett további energiabeszerzési útvonalak kiépítésén dolgozik mind a fosszilis, mind a zöldenergia esetében.
Orbán Viktor szerint a magyar ipar már olyan nagy, hogy kinőtte országunk határait, ezért arra biztatja a hazai ipari cégeket, hogy terjeszkedjenek külföldön. Hozzák haza a profitot – mondta a kormányfő. Annak érdekében, hogy a magyar cégek minél jobban elterjedhessenek a világ minden pontján, a kormány egy olyan új programon dolgozik, amellyel több ezer magyar kkv-t fognak megtámogatni.
A miniszterelnök szerint az Európai Unióban zöldátállás címszó alatt Brüsszel próbálja leépíteni az európai ipart. Orbán Viktor értetlenségét fejezte ki, hogy az uniós döntéshozók miért az ipartól félnek, miközben a valódi veszélyt a háború jelenti.
A K&H Értékpapír korábbi elemzése szerint a poliolüzem éves szinten 150 millió dolláros EBITDA-eredménnyel járulhat hozzá a Mol csoport teljesítményéhez. Az 1,3 milliárd eurós beruházást 2018 végén indította el az olajtársaság, az Európai Bizottság által is jóváhagyott projektet a magyar kormány 12 milliárd forint beruházási támogatással és 28 milliárd forint adókedvezménnyel támogatta. A Mol korábbi közleménye szerint a felépülő üzemkomplexum kapacitása évi 200 ezer tonna lesz, és mintegy kétszáz, hosszú távon fenntartható munkahelyet teremt Tiszaújvárosban. A beruházás révén a Mol csoport lesz az egyetlen integrált poliolgyártó Kelet-Közép-Európában. A létesítmény 35 hektáron fekszik, az ipartelep kialakításán 350 tervező dolgozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.