Két éves a Turizmus Konjunktúra Index (TKI), a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen már két éve jelzi a turizmusban a konjunktúra várható alakulását, információt biztosítva a piac és a közvélemény számára a közeljövőben várható trendekről.
Gál Pál Zoltán, a VIMOSZ elnöke a kezdeményezés elindításának második évfordulójára szervezett eseményen a szolgáltatás elindításának hátterére visszatekintve elmondta, hogy a TKI létrehozásának fő oka az ágazati információhiány volt, különösen a Covid–19 utáni bizonytalan időszakban. „Az index célja, hogy segítse a döntéshozókat, előrejelzéseket nyújtson és megfelelő tájékoztatást adjon a közvélemény számára” – ismertette, majd kiemelte, hogy az index jelentős bizalmat épített ki az iparágban a két év alatt.
A VIMOSZ elnöke a turisztikai foglalkoztatási adatokat ismertette. Mint mondta,
a foglalkoztatottak száma jelenleg 449 ezer fő, amely a hazai munkahelyek 10 százalékát, valamint a nemzetgazdasági foglalkoztatottság 13,3 százalékát teszik ki.
Beszélt arról is, hogy a Covid következtében, 2021-ben a szálláshely-szolgáltatásban 3000-rel, a vendéglátásban pedig 4000-rel kevesebben dolgoztak, mint 2020-ban, akik más szektorokba vándoroltak és nem térnek vissza. „A turizmusból távozó munkaerő a feldolgozóipar munkaerő-igényének felét adta” – emelte ki.
Az adatokból az látszik, hogy a foglalkoztatotti létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest plusz 1 ponton áll. A turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt enyhén javult a kereslet. Az index értéke az elmúlt hónaphoz képest 1 ponttal javult. A mutató negatív lett a vendéglátásban, mínusz 4 ponttal, pozitív a szálláshely-szolgáltatásban és az egyéb turisztikai alszektorban, plusz 5, illetve plusz 2 ponttal.
Udvardi Attila, a GKI igazgatója arról beszélt, hogy
májusban plusz 4 ponton állt az index, ami azt jelenti, hogy 2023 novembere óta növekvő tendenciát mutat, és 2023. január óta a turizmus a nemzetgazdaság húzóágazatának számít
a többi GKI üzleti bizalmi index között.
A 2023 decemberétől májusig tartó időszakot felívelő periódusnak nevezte, kiemelkedő ágazatnak, amely azonban a válság előtti optimizmust még nem érte el.
Molnár Dániel, a Makronóm szenior elemzője a turizmus szektor helyzetét vizsgálta az egész makrogazdaság tükrében. Megállapította, hogy az elmúlt időszakban a külföldi utazók hajtották a forgalmat, de a reálbérek emelkedése elhozta a változást. A szakember úgy véli, közel 20 százalékos növekedési potenciál van még a nemzetközi turizmusban, hosszabb távon is jelentős lehetőségek rejlenek ennek fejlesztésében. Szerinte az áralapú versenyképesség terén is kedvező helyzetben vannak a magyar szálláshelyek. Az adataikra hivatkozva azt látta, hogy a magyarok is egyre bátrabban utaznak külföldre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.