A szülők egyik legnagyobb kihívása nyáron, hogy megszervezzék a gyerekek felügyeletét – derül ki az Erste felméréséből. Nehéz fenntartani az egyensúlyt a munka és a családi élet között, hiszen nemcsak időigényes, de költséges feladat is értelmes programokkal lefoglalni őket.
A munkáltatók, mint az Erste is, a rugalmas munkavégzés lehetősége mellett azzal segíti a munkavállalókat, hogy hozzájárul a nyári táborok költségeihez. A szülők jelentős része (38 százalék) ráadásul nehezen tudja ellátni a munkáját, amíg otthon vannak a gyerekek.
Az Erste felmérése szerint a programok kitalálása és megszervezése mellett az ezekhez szükséges
anyagiak előteremtése okoz a legtöbb szülő számára fejtörést (39 százalék).
Ebben a két és fél hónapban legtöbben 25 ezer és 50 ezer forint közötti összeget költenek (27 százalék) gyerekenként.
A válaszadók ötöde 50 ezer és 80 ezer forint közötti összeggel tervez, 40 százalék pedig ennél is többel, akár 150 ezer forintot meghaladó kiadással kalkulál egy csemetére a nyár során. Csupán 13 százalék nyilatkozott úgy, hogy a nyár gyerekenként 25 ezer forintnál kevesebb extra kiadással jár majd. A szülők több mint fele most úgy látja, hogy idén többe kerül a gyerekek nyári vakációja, mint tavaly, míg negyedük nagyjából ugyanannyit költ majd, a kiadások csökkenésével mindössze 7 százalék számol.
A válaszadók 43 százaléka szerint kifejezetten megterhelő ez az időszak, és csupán 2 százalék válaszolta azt, hogy semmilyen problémát nem jelentenek számára a nyár költségei. A válaszadók 40 százaléka spórolással teremti elő a szükséges összeget, míg
ötből egy szülő még nem tudja megmondani, hogyan lesz majd pénz mindenre.
A családok többsége a nagyszülők segítségére támaszkodik ebben az időszakban (54 százalék), jellemző megoldás még, hogy a szülők felosztják egymás között a gyerekek felügyeletét (44 százalék).
A napközis táborokat a válaszadók harmada veszi igénybe, míg a drágább ottalvós táborokat jóval kevesebben választják (13 százalék).
A munkahelyek jelentős része nem nyújt támogatást a nyári időszakban, a válaszadók nagy része semmilyen segítséget nem kap onnan (42 százalék). A szülők nem egészen 17 százaléka számolt be arról, hogy beviheti gyermekét a munkahelyére, 14 százalék pedig plusz szabadságot kap a nyári iskolai szünet idejére. Nappali felügyeletet, nyári tábort vagy a szülő számára további anyagi támogatást mindössze a munkahelyek tizede biztosít a válaszok alapján.
Ezen belül kifejezett anyagi támogatást mindössze 2 százalék kap erre az időszakra.
Az Ersténél a korábban bevezetett rugalmas munkavégzés lehetősége a nyári gyerekfelügyelet megtervezésében is nagy segítség. A banknál a home office aránya 60 százalékos, ami azt jelenti, hogy minden héten öt munkanapból hármat otthonról dolgozhatnak a munkatársak
– mondta el Mihók Krisztina, az Erste HR-vezetője.
A kollégáknak emellett lehetőségük van ennél nagyobb arányban
otthonról is dolgozni távmunka keretében, valamint az Erste részmunkaidő vállalását is biztosítja, így járulva hozzá a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtéséhez
– tette hozzá.
A HR-vezető megemlítette: további segítség lehet a nyári időszakban a bank lojalitás programjában, az Erste Care-ben adott extra szabadnapok vagy hosszabb rekreációra fordítható 1, 2, 4 hetes plusz szabadságok is.
Mihók Krisztina arra is emlékeztetett, a pandémia óta megszokták, hogy egy-egy meetingen otthon a háttérben bekapcsolódik a gyerkőc. Nyári időszakban gyakrabban előfordul és teljesen elfogadott, hogy egy-egy napon elkísérik dolgozni szüleiket.
A 15. életévüket még be nem töltő gyermekek után a pénzintézet minden dolgozója igénybe veheti a támogatást, amely a szülők által választott tábor díjához hozzájárul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.