Szerda este a ponthatárok kihirdetésével a jelentkezők többségének lezárult a felvételi. Az utóbbi napokban rendszeresen érkeztek észrevételek arról, hogy egyeseknél nem lettek elszámolva az intézményi pontok, másoknál törlődtek bizonyos dokumentumok, vagy a pontszámolásnál nem vették figyelembe a középiskolai bizonyítványok egy részét vagy egészét. Úgy tűnik, a ponthatárok kihirdetésével sem oldódott meg minden. Egyes becslések szerint a felvételizők harmadánál akadtak az eljárás során a pontszámítást érintő adminisztratív gondok. A Felvi.hu ezeket javasolja a legfontosabb felmerült kérdésekkel kapcsolatban.
A legideálisabb helyzet természetesen az, ha felvesznek az első helyen megjelölt intézménybe. Ilyenkor érdemes időben elkezdeni kollégiumi helyet vagy albérletet keresni, minden beiratkozással, gólyatáborral kapcsolatos információt alaposan elolvasni, felvenni a kapcsolatot a leendő csoporttársakkal.
Ha azonban valamilyen adminisztratív hiba történt, abban az esetben természetesen újraszámoltathatók a pontok. Érdemes azonban körültekintőnek lenni és pontosan tájékozódni, mivel a felvételi összpontszámokat idén számos körülmény befolyásolja: az intézmény által meghatározott tanulmányi pont, az ötödik tárgyak, az általuk meghatározott érettségi követelmények, de legfőképpen az intézményi pontok, a kategóriánkénti maximum értéke és magának az intézményi pontnak a feltételei: mikor írható jóvá mondjuk egy emelt szintű érettségiért adható intézményi pont?
Először tehát ellenőrizzük a számításainkat! Nézzük át még egyszer a pontszámítást!
A felvételizők augusztus 1-jéig kapják meg a besorolási döntést, ezt követően a jelentkezőknek 15 nap áll rendelkezésükre jogorvoslatra, ha nem értenek egyet a döntéssel. A pontszámítással kapcsolatos észrevételeiket az [email protected] vagy a [email protected] e-mail-címre írják meg röviden. Az Oktatási Hivatal minden jelzést megvizsgál, és ha indokoltnak találja, módosítja a besorolási döntést. A jelentkező minden esetben válaszlevélben kap értesítést, még akkor is, ha a besorolási döntés módosítására nincs lehetőség, mert nem történt jogszabálysértés.
A besorolási döntéssel szemben bírósági jogorvoslat áll a felvételizők rendelkezésére. A jelentkezők a besorolási határozat ellen a megtekintésétől számított 15 napon belül közigazgatási pert indíthatnak. A keresetlevelet Ügyfélkapun keresztül megadott űrlap segítségével, vagy az E-felvételibe történő feltöltéssel lehet benyújtani. A keresetlevél elkészítéséhez az Országos Bírósági Hivatal honlapján közzétett keresetlevél-minta is használható.
A keresetlevélben foglaltakat az Oktatási Hivatal 15 napon belül megvizsgálja. Ha megállapítja, hogy a besorolási döntése jogszabályt sértett, azt – egy alkalommal – saját hatáskörben módosíthatja vagy visszavonhatja. Ha a hivatal nem ért egyet a keresetlevélben foglaltakkal, akkor álláspontjával, vagyis védiratával együtt továbbítja a keresetlevelet és a közigazgatási iratokat az illetékes törvényszékre 30 napon belül, vagy azonnali jogvédelemre irányuló kérelem esetén 5 napon belül. A bíróság a kereseti kérelmet 45 napon belül bírálja el.
Állampolgári joga mindenkinek, hogy ne iratkozzon be arra a jelentkezési helyre, amelyre besorolást nyert. Érdemes azonban erről értesíteni az érintett felsőoktatási intézményt. A pótfelvételire ebben az esetben nem lehet jelentkezni, majd legközelebb csak az októberben kezdődő keresztféléves eljárásban.
Akiknek most nem sikerült bejutniuk a megjelölt felsőoktatási intézménybe, július 30. és augusztus 7. között, a pótfelvételi eljárás keretében jelentkezhetnek máshová.
Amit a pótfelvételire jelentkezőknek érdemes tudniuk:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.