BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Borzasztó számokat produkál a magyar külkereskedelem

A Központi Statisztikai Hivatal hétfői közlése szerint a termék-külkereskedelmi többlet 1,1 milliárd euró volt, az egyenleg ugyanakkor 472 millió euróval romlott. Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 1,9, az importoldalon 1,3 százalékkal nőtt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői közleménye szerint 2024. júniusban az export euróban számított értéke 10, az importé 7,8 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában mérttől. A termék-külkereskedelmi egyenleg 472 millió euróval romlott. Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 1,9, az importoldalon 1,3 százalékkal nőtt.

Exports - Container terminal in the port of Hamburg
 2024. júniusban az export euróban számított értéke 10, az importé 7,8 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához  képest / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

2024. júniusban 

  • a kivitel értéke 12,2 milliárd eurót (4802 milliárd forintot), 
  • a behozatalé 11,1 milliárd eurót (4370 milliárd forintot) tett ki. 
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,1 milliárd euró (432 milliárd forint) volt. 
  • A kivitel 76, a behozatal 72 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le. 
  • 2024. júniusban az egy évvel korábbihoz képest: az export euróban számított értéke 10, az importé 7,8 százalékkal csökkent.

 

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza kommentárjában úgy fogalmazott: júniusban a külkereskedelmi forgalom értéke mind az export-, mind az importoldalon csökkent – euróban számítva 10,4, illetve 7,8 százalékkal. Bár az első becslésnél a KSH még nem közli a volumenváltozást, de az előző havi árindexek alapján arra következtethetünk, hogy az export volumene 7,5–8 százalék között, míg az importé 5 százalék feletti mértékben eshetett vissza. Az export volumenének jelentős visszaesése kedvezőtlen hír – és vélhetően részben magyarázza a vártnál kedvezőtlenebb második negyedéves GDP-adatot, ugyanakkor rossz előjel a szerdai ipari termelési adat szempontjából is. 

Alacsony külső kereslet

A szakértő szerint az export gyengélkedésében vélhetően továbbra is az alacsony külső kereslet játszik szerepet, ami különösen a jármű- és az akkumulátorgyártás teljesítményét húzza vissza – bár ez egyben azt is jelenti, hogy az elektromos autózásra való átállás a vártnál lassabban halad, de a német ipar pont az ellenkezőjétől, a hagyományos autók iránti alacsony kereslettől szenved, azaz a járműgyártás problémája általános. Az export mellett azonban az import is nagyobb mértékben csökkent – ez a kivitel visszaesése mellett az alacsony beruházási volumen eredménye. Összességében az egyenleg 1,1 milliárd euró, ami nem alacsony, de az egy évvel korábbitól jócskán elmarad. Ez a forint szempontjából vegyes helyzetet teremt: bár vélhetően a folyó fizetési mérleg többlete fennmarad, ami támogatja az árfolyamot, de a kedvezőtlen export és így várhatóan gyenge ipari adatok rossz hírt jelentenek a forint szempontjából is, ami a mostani kritikus, 400-at közelítő szinten különösen veszélyes – jelezte Regős Gábor.

Dől a magyar áram Ukrajnába – már a KSH is kimutatta

Májusban lejtőn volt Magyarország külkereskedelmi termékforgalma, és az egyenleg is romlott az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül azonban érezhetően nőtt például a gépek és berendezések, valamint az áram kivitele. Az utóbbi a Világgazdaság korábbi híre szerint elsősorban Ukrajnába irányult.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.