BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágábban tudnak eladni külföldön a magyar vállalatok, de van kivétel

Júliusban az ipari termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az első féléves átlag elmaradt a tavalyitól, de júliusban már újra emelkedtek a termelői árak.

Júliusban az ipari termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. A belföldi értékesítés árai 1,4 százalékkal, az exportértékesítés árai 3,0 százalékkal nőttek – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett gyorsjelentéséből. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 2,0 százalékkal nőttek, miközben az exportértékesítési árak nem változtak, így az ipari termelői árak összességében 0,7 százalékkal lettek magasabbak. Egy hónappal korábban, júniusban tíz hónap után került újra növekvő pályára az adat.

Győr, 2017. május 23.Szakemberek dolgoznak az Audi Hungária Zrt. győri karosszériaüzemében 2017. május 23-án. Audi gyár autóipar gazdaság ipar szakmunkás munka német cég, ipari termelői árak
Júliusban az ipari termelői árak átlagosan 2,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál / Fotó: Székelyhidi Balázs / Mediaworks

2024 júliusában az egy évvel korábbihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 1,4 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,8 százalékkal magasabbak, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,1 százalékkal alacsonyabbak voltak. Az élelmiszeripar értékesítési árai 1,5 százalékkal estek vissza.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 0,9 százalékkal, a beruházási javakat gyártókban 4,2 százalékkal, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,0 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 3,0 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,6 százalékkal nőttek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 3,2 százalékkal visszaestek az árak.

Az idei év első hat hónapjában az előző év azonos időszakához mérten a belföldi értékesítés árai 3,8 százalékot estek, az exportértékesítésé árai pedig 0,5 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal mérséklődtek 2024 első felében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.