Júniusban 167 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, júniushoz képest az export kiigazított volumene 1,0 százalékkal, az importé 0,9 százalékkal csökkent. A kivitel volumene 4,9 százalékkal, a behozatalé 7,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 167 millió eurót tett ki, a külkereskedelem egyenlege 398 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett gyorsjelentéséből.
Idén júliusban a kivitel értéke 11,8 milliárd euró (4641 milliárd forint), a behozatalé 11,6 milliárd euró (4575 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 4,8, az importé 8,8 százalékkal nőtt. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,8 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 0,2 százalékkal nőtt.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 398 millió euróval romlott.
Az egyenleg 36 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 3,5, a behozatalban 5,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva, a cserearány ugyanakkor 1,7 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,6 százalékkal, a dollárral szemben pedig 5,6 százalékkal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 0,7 százalékkal alacsonyabb, behozatala viszont 4,4 százalékkal nagyobb lett. Ezen belül:
A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 0,4 százalékponttal lassította, az importoldalon 2,0 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumennövekedését.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene egyaránt 11 százalékkal nőtt. A volumen emelkedését mindkét esetben a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalomalakulása befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 3,2, az importban 4,0 százalékponttal erősítette fel a teljes forgalom volumennövekedését.
Az energiahordozók esetében az exportvolumen 27 százalékkal, az importvolumen 5,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit.
Az exportoldali növekedés a természetes és mesterséges gáz, az importoldali a kőolaj és kőolajtermék volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése a kivitelben 0,7, a behozatalban 0,5 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumenbővüléséhez.
Az élelmiszerek, italok és a dohány kivitelének volumene 18 százalékkal, a behozatalé 9,7 százalékkal lett nagyobb egy év alatt. Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény, az importét az állati takarmány (gabona nélkül) forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom bővülését 1,3, az importét 0,6 százalékponttal fokozta.
Az Európai Unió 27 tagállamába irányuló kivitel volumene 0,5 százalékkal emelkedett, az onnan érkező behozatalé 5,2 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 423 millió euróval romlott, 527 millió eurós többlet keletkezett. Az exportnak a 74 százalékát, az importnak a 70 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 20, a behozatalé 11 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 25 millió euróval javult, 360 millió eurós passzívumot mutatott.
A 2024 első hét hónapjában a kivitel értéke 85,1 milliárd euró (33,2 ezermilliárd forint), a behozatalé 77,2 milliárd euró (30,1 ezermilliárd forint) volt.
Az idén január–júliusi időszakban az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 1,3 százalékkal, a behozatalé 4,7 százalékkal csökkent.
A termék-külkereskedelmi mérleg 3,3 milliárd euróval javult, a többlet 7,9 milliárd eurót tett ki.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,5 százalékkal mérséklődött, a behozatalban 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 1,0 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 2,6, a dollárhoz viszonyítva 2,9 százalékkal gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.