Továbbra sincs túl a nehezén a magyar ipar, a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggel közölt adatai szerint augusztusban az ipari termelés volumene 9,5, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 augusztusában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 júliusához viszonyítva 0,5 százalékkal mérséklődött.
Júliusban az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, miközben havi alapon legalább már stagnált.
Tehát a mai adat után továbbra is sem beszélhetünk fordulatról. A magyar ipar még megszenvedi a gyenge európai konjunktúrát, és várhatóan a harmadik negyedéves GDP-ben is a visszahúzó erő fog érvényesülni.
Bár a részletes adatokat később közli a KSH, annyit árult, hogy a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Mindössze három alágban nőtt a kibocsátás, a legnagyobb mértékben a vegyi anyag, termék gyártásában. Vélhetően a magyar gazdaság húzóágazatának számító szektorok még mindig nehéz helyzetben vannak, júliusban a jármű- és akkumulátorgyártás is 10 százalékkal esett vissza. Itt egyedül a német gazdaság magára találása segíthetne, azonban továbbra sem érkeznek jó hírek Európa legerősebb gazdaságából. Németország korábban tervezett 0,3 százalékos növekedés helyett idén a német gazdaság a legújabb előrejelzések szerint 2024-ben stagnálni fog, miután az ígéretek ellenére a kormány nem tudott válaszolni a vállalatok problémáira.
Az augusztusi gyenge teljesítményben vélhetően szerepet játszhatott, hogy rendszerint ilyenkor végzik el a hazai gyárakban a karbantartásokat, ami értelemszerűen a termelés visszaesésével jár együtt. Ugyanakkor már egy ideje alacsony kapacitáskihasználtság jellemzi a magyar ipart, az év első hónapjaiban a teljes kapacitásuk mindössze 70 százalékán pörögtek a hazai gyárak, és a helyzet azóta sem javult. A Mercedes az idei második fél évben a három műszakról két műszakra állt át, amit a gyártósorok átállításával magyarázott, ez azonban jelentős termeléskiesést is okoz a kecskeméti gyárnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.