BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A könyvelők többsége árat emelt idén, de hangulatukon ez sem segít

A hazai könyvelők 76 százaléka emelt árat az elmúlt egy évben, többségében 10–25 százalékot, aki nem, többségében az is tervezi. Az áremelés azonban nem sokat változtatott a hangulatukon: több mint kétharmaduknak hiányzik az anyagi megbecsülés.

November 10-e a könyvelők világnapja alkalmából immáron második alkalommal kérdezte meg a hazai gazdasági élet nélkülözhetetlen szereplőit a Számlázz.hu arról, hogyan érzik magukat. Magyarország egyik legjelentősebb fintech vállalata, amely több mint 700 ezer vállalkozás és rengeteg könyvelő mindennapi adminisztrációját segíti szolgáltatásaival, ezúttal is a rendszerét használó könyvelők hangulata felől érdeklődött. 

könyvelők, kereset
Többségében nem elégedettek keresetükkel a könyvelők / Fotó: Shutterstock

A könyvelők többsége független

Az online kérdőív válaszadóinak többsége, 74 százaléka függetlenként dolgozik, míg 16 százalékuk alkalmazott, ám mellette saját ügyfelekkel is foglalkozik. A többiek jellemzően vállalati könyvelők. A felmérés szerint 

  • 40 százalékuk napi 6-8 órát tölt munkával, azonban 
  • majdnem ugyanennyien,  35 százalékuk napi 9–12 órát is dolgozik
  • a kérdőívet kitöltők negyede, egészen pontosan 24 százaléka számolt be arról, hogy 4-5 órával letudja a kötelezettségeit, 
  • míg 1 százalékuk naponta 12 óránál is többet tölt az ügyfelek dolgaival

Az utóbbi évben emelkedtek az áraik

A könyvelők azért dolgoznak, hogy mások pénzügyei rendben legyenek, azonban ők maguk nem érzik úgy, hogy anyagilag megfelelő ellentételezést kapnának munkájukért. 

A szakmabeliek 71 százaléka elégedetlen a keresetével. Kicsivel több, mint a felük, 53 százaléka szerint jobban is megbecsülhetnék anyagilag a munkájukat, 18 százaléka  pedig egyáltalán nem elégedett a fizetésével.

Ilyen szempontból nem sokat változott a világ az elmúlt egy évben. A Számlázz.hu tavaly is megkérdezte a szakmabelieket, akkor is hasonló eredmények születtek: összességében a megszólalók 72 százaléka mondta azt, hogy nem fizetik meg eléggé.

A könyvelők háromnegyede emelte az árait az elmúlt egy évben, és aki nem tette, az is tervezi, összesen 21 százalékuk, hogy jövőre drágít a szolgáltatásain. A legtöbben, a válaszadók 39 százaléka tíz–huszonöt százalék közötti emelést hajtottak végre, 37 százaléka pedig tíz százalék alatt maradt. Összesen 2 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt tizenkét hónapban nem emeltek árat és nem is kívánják ezt megtenni.

Nagy többségük nyitott az új programokra és az MI használatra

Szakmai körökben gyakran felmerülő téma a mesterséges intelligencia (MI) térnyerése, a Számlázz.hu pedig kíváncsi volt, hogyan viszonyulnak a kérdéshez az érintettek. 

A válaszadók csaknem fele, 49 százaléka optimista és örül, hogy létezik egy technológia, amely a jövőben segítséget nyújthat a munkában. Harminc százalék ellenben inkább tart az MI-től, mint örül neki. 

Kisebbségben, mindössze 16 százalék azok aránya, akik ugyan nem ismerik ezt a technológiát, de szívesen tanulnának róla. Igen kevesen, mindössze 5 százalék nyilatkozott úgy, hogy kimondottan fél az MI-től, mert a gépek elvehetik az emberek munkáját. 

A Számlázz.hu kíváncsi volt arra is, hogy a könyvelők mennyire követik azokat az új programokat, alkalmazásokat, amelyek hatékonyabbá tehetik a munkájukat. Nyolcvan százalék pozitívan áll a kérdéshez és figyeli az új opciókat. A kérdőívben minden harmadik könyvelő úgy nyilatkozott, hogy folyamatosan nézi az új technikai lehetőségeket, mert úgy érzi, hogy ezek valódi segítséget nyújtanak. A válaszadók fele arról számolt be, hogy nyitott a segítségre, ám, ha rátalált egy valóban hasznos programra, akkor arról nehezen vált át. Mindössze 7 százalék mondta azt, hogy a régi rendszereit használja és semmi szükségét nem érzi a változásnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.