BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Teret nyerhet a biogazdálkodás – indul a támogatási program

Hektáronként akár 1800 euró támogatást is kaphat az a termelő, aki vállalja, hogy betartja az ökológiai gazdálkodás követelményeit. Az agrártárca abban bízik, hogy nő a biogazdálkodás aránya az ágazatban.

November 25. és december 23. közt van lehetőségük az ökológiai gazdálkodást folytató vagy arra átállni kívánó gazdálkodóknak az összesen 67 milliárd forintnyi, vissza nem térítendő forrást biztosító ÖKO programra – hangzott el a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. tanúsító szervezet gazdálkodóknak tartott tájékoztató rendezvényén. A program 2025. január 1-jétől 2029. december 31-ig nyújt támogatási lehetőséget azoknak, akik elköteleződnek a biogazdálkodás mellett.

Female,Farmer,Arranging,Fresh,Vegetables,Into,A,Crate,On,Her, biogazdálkodás
A támogatás a biogazdálkodás térnyerését segíti elő / Fotó: Shutterstock

Az EU célja, hogy 2030-ig a termőterület 25 százalékán biogazdálkodást folytassanak a termelők. Az uniós átlag jelenleg valamivel 10 százalék feletti, Magyarországon mintegy 4,5 ezer ökológiai gazdálkodót tartanak nyilván, akik összesen 330 ezer hektárt, azaz a teljes hazai termőterület körülbelül 6 százalékát vonták be az ökológiai termelésbe. A kormány 2027-re a 10 százalékos arányt tűzte ki, amihez Roszík Péter, a Biokontroll Hungária ügyvezetője szerint jó alapot teremt az ÖKO-program.

Az agrártárca tájékoztatása szerint a 67 milliárd forintos támogatási keret egyes célokra történő felosztásánál az ökogazdálkodással járó többletköltségek és a kieső jövedelem alapján kalkuláltak. Bár a forrás korlátozott, 

egyes jogcímeknél emeltek a korábbi összegeken, 

így egyes szántóföldi növényeknél 33 euróval több, átállás alatt évente 1097, átállt területen pedig 664 euró lehet a hektáronként igényelhető támogatás. A gyepterületeknél 21 euró a hektáronkénti plusz, így 225 euró hektáronként az évenkénti ÖKO-támogatás az átállás alatt álló és az átállt területeken egyaránt. A gyümölcsültetvényeknél intenzitástól és az átállástól függően 879 és 1801 euró lehet a hektáronkénti támogatás, míg a 33 eurós többletre nem jogosult szántóföldi kultúráknál 382, illetve 491 euró.

Átállási idő után jöhet a biogazdálkodás

A tájékoztatón elhangzott, hogy a 33 euró per hektár éves többlettámogatásra jogosult szántóföldi kultúrák köre széles,

  • a zöldségnövények közül 62,
  • az ipari zöldségnövényekből 4,
  • a gyógy-, aroma és fűszernövények közül pedig 64

tartozik ebbe a körbe.

A szántóföldi növényeknél két vagy három év, a gyepnél két, míg az ültetvényeknél három év az átállás, vagyis az ökológiai követelményeknek megfelelő művelés megkezdése után ennyi idővel minősíthető az adott terület biónak. Az átállás több okból is megszakadhat, és újraindul ez az időszak, ha

  • tiltott szerhasználatot vagy GMO megjelenését tapasztalják (ami lehet szennyeződés is),
  • tiltott anyaggal csávázott vetőmagot használnak,
  • vagy nem fogadják a Biokontroll Hungária tanúsító szervezet ellenőreit.

Rugalmasabb a szabályozás 

A szigorú szabályok között akadnak az élethez igazított engedmények is: 

természeti csapás (például aszály) esetén a hatóság engedélyezheti a szokványos takarmány használatát, 

illetve például a megtermékenyítésnél a természetes módot preferálják, de lehetséges az inszeminálás is. Rugalmasabb a szabályozás abban is, hogy az ültetvénycserére tágabb időszakot állapítottak meg, és nagyobb mozgásteret hagytak a kivágott és újratelepített fajok között.

A biogazdálkodásban látja a jövőt az Esterházy
Idén már harmadszor rendezték meg a burgenlandi donnerskircheni Seehof-major 70 hektáros területén Ausztria legnagyobb biogazdálkodási kiállítását. Az Esterházy Betriebe AG mezőgazdasági tevékenységéhez kötődő bemutatón kétszáz kiállító mutatta be újdonságait.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.