Huszonöt év hosszú idő, ahogyan egy évtized is – kezdte beszédét Varga Mihály pénzügyminiszter, a Figyelő TOP200 gálaest fővédnöke. Tíz évvel ezelőtt ugyanis az alsó bevételi határ 35 milliárd forint volt, ma ugyanez kilencvenmilliárd forint. Reálértékben tehát legalább 50 százalékos növekedés volt szükséges, és az, hogy ez megvalósult, a fejlődést mutatta. Ma a kétszáz legnagyobb árbevételű cég forgalma 78 ezermilliárd forint, míg tíz évvel ezelőtt ez 35 ezermilliárd forintot tett ki.
A TOP200-cégek árbevételének fele továbbra is a feldolgozóiparból származik, amely a gazdasági kihívások ellenére is mérsékelten növekedni tudott 2023-ban. A kereskedelem – amely az árbevétel minden ötödik forintját adja ebben a körben – majdnem 10 százalékos növekedést produkált.
A legnagyobb ugrást azonban az építőipar érte el: az ágazat árbevétele több mint harmadával gyarapodott, ezzel megelőzve az információs és kommunikációs szektort, mely „csupán” 30 százalék körüli növekedést mutatott fel.
Az új belépők a TOP200 árbevételének 5 százalékát adják együttesen. Nem véletlen a jelenlétük a top ligában, hiszen az építőiparban megduplázták a bevételüket 2023-ra, míg a kereskedelmi cégek csaknem 50 százalékkal növelték. Mindkét területen azért ilyen kiugró a növekmény, mert a piac koncentrálódott.
A legjobb tízben ugyanakkor folyamatos a változás: 2023-ban például a negyedik helytől lefelé senki sem ugyanott helyezkedik el a ranglistán, mint egy évvel korábban. Két szereplőt érdemes kiemelni: az egyik a Lidl, a másik a Magyar Suzuki. Az utóbbi hatalmas növekedéssel jött fel egy olyan piacon, amely nagyon felemás forgalmat produkált. A Lidl TOP10-es pozíciója pedig azért érdekes, mert kiskereskedelmi cégre nem jellemző a tízes listában való szereplés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.