A Raiffeisen Bank a közelmúltban 20 millió eurós alárendelt kölcsöntőkét hívott le fő tulajdonosától, az osztrák RZB-csoporttól. Az erről szóló szerződést ma írják alá. Mivel a pénzügyi felügyelet korábbi határozatában megtiltotta osztalék fizetését, a 8,5 milliárdos tavalyi nyereség is a bankban maradt. Ezek miatt a 2001. végi 11 százalék körüli tőkemegfelelési mutató tovább nőtt - mondta el Felcsuti Péter, a bank vezérigazgatója tájékoztatóján.
A felügyelet tavaly novemberi határozatában 22 millió forint bírságot szabott ki a társaságra, egyebek közt azért, mert elégtelennek tartotta a tőkemegfelelési mutatót, amely év közben átmenetileg a törvényes 8 százalékos minimum közelébe csúszott. Felcsuti szerint a hatóság nem portfóliójuk összetételét, hanem a bank növekedésének rendkívüli gyorsaságát kifogásolta.
A Raiffeisen múlt szerdai közgyűlési határozataiból az is kiderül: tulajdonosaik - többnyire bankalkalmazottak - több mint egymillió darab átváltoztatható kötvény bankrészvényre cserélését kérték az éves mérlegzáró fórumig. Ennek nyomán a társaság alaptőkéje az eddigi 21,89 milliárdról 24,61 milliárd forintra nőtt.
A Raiffeisen-csoport az idei harmadik negyedévétől a második bázeli egyezmény körvonalazódó elvei alapján az eddiginél finomabb, tízfokú hitelkockázati minősítési skálát vezet be - mondta el Kondor Imre kockázatelemzési főosztályvezető. Az új módszer lényege, hogy az eddigi, egyes ügyfelek (és fedezetük) alapján számított kockázatot portfóliószemléletű mérlegelés váltja fel.
A Raiffeisen az új kockázatszámításra a Credit Suisse First Boston módszerét alkalmazza. Ennek révén látható, hogy milyen veszteségek valószínűsíthetők a portfólióban egy éven belül, vagy a teljes lejáratokra, láthatók a csőd esetére várható megtérülések, sőt az is, hogy mely 10 ügyfél járul hozzá leginkább a portfólió kockázatossá válásához. (BI)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.