A Belügyminisztérium (BM) javaslata szerint 49 önkormányzati beruházás kaphat céltámogatást az idén megmaradt 2,2 milliárd forintból, de az előterjesztés a környezetvédelmi tárca döntésétől függően változhat - tudta meg a Világgazdaság a BM politikai államtitkárától. Pál Tibor elmondta: a kormánydöntésnek a törvény szerint szeptember 30-ig kell megszületnie, és tartani is kívánják a határidőt, hogy az érintett önkormányzatok minél előbb pénzhez jussanak. A Környezetvédelmi Minisztérium döntése azért fontos, mert változik a támogatott beruházások listája, ha a környezetvédelmi alap céltámogatási keretéből is kapnak pénzt a helyhatóságok. Ebben az esetben egyébként kevesebb, de nagyobb volumenű önkormányzati fejlesztések megvalósítását segítenék állami forrásokkal - fejtette ki az államtitkár.
Ebben az évben összesen 444 önkormányzat kért céltámogatást az idén induló új beruházásához. A kormány júniusi döntése alapján 295 igénylőnek jutott pénz, amelyből ebben az évben 9,7 milliárd forintot kapnak meg. A 2005-ig befejeződő fejlesztésekhez egyébként összesen 24,3 milliárdos központi támogatás jár.
A pályázatok közül az első ütemben - pénzhiány miatt - 146 olyan igénylést nem tudott támogatni a kormány, amelyekben szennyvízelvezetéshez és -tisztításhoz kértek állami segítséget a helyhatóságok. Ezek ugyanis a legköltségesebb beruházások, amiket az önkormányzatok saját forrásból nem tudnak megoldani, így minden évben ehhez kérik a legtöbb támogatást. Az önkormányzatok által lemondott és visszafizetett fejlesztési forrásokat korábban a céltámogatások második üteménél használták fel, s most a BM visszatér ehhez a gyakorlathoz. Az elmúlt két évben ezt a pénzt a már megkezdett, de forráshiány miatt leállt beruházások befejezésére fordították.
A céltámogatások második ütemében már csak a szennyvízcsatornázásra kaphatnak pénzt azok a települések, amelyek az év elején beadták pályázatukat, de az első ütemben nem jutottak forráshoz. A céltámogatás alanyi jogon jár. A kérelmezőket a törvényben meghatározott feltételek szerint rangsorolják, s a sorrend alapján kapnak pénzt a rendelkezésre álló keret erejéig. A most szétosztható 2,2 milliárd forint 34 százalékát olyan települések kaphatják meg, ahol a csatornázás a vízbázis védelmét szolgálja, 33 százaléka a 2000 lakosnál népesebb önkormányzatoknak jut, a harmadik harmad pedig - az elmaradott települések csatornázásának támogatásával - a hét régió közötti különbségek kiegyenlítését szolgálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.