BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EIU nagyobb hiányt vár

A magyar kormány számára a legnagyobb kihívás az, hogy miként lesz képes összeegyeztetni a gazdasági növekedés felgyorsítását a további szerkezeti - különösen az egészségügy terén végrehajtandó - reformok véghezvitelével, miközben a költségvetési hiányt is uralnia kell - állapítja meg az Economist Intelligence Unit Magyarországról kiadott legújabb országjelentése.

A londoni Economist csoport gazdaságelemzői szerint a kormánykoalíció a költségvetési hiány jelentős csökkentésére kötelezte el magát az adóterhek kurtítását célzó korábbi tervei rovására és azon korábbi reményekkel szemben, hogy a kamatlábak gyorsan csökkenthetők a beruházások ösztönözte növekedés felélesztése céljából. Ennek ellenére úgy vélik, nagy a kockázata annak, hogy a költségvetési deficit jóval a kormány által tervezett cél fölött marad 2003-2004-ben. Az EIU elemzői azzal számolnak, hogy a hiány 2003-ban a GDP 5,5, 2004-ben 4,3 százalékát teszi ki, szemben a Pénzügyminisztérium által előre jelzett 2003. évi 4,5 és a 2004. évi 3 százalékkal.

A londoni elemzők azzal számolnak, hogy az erőteljes magánfogyasztás 3 százalék fölött tartja a GDP-érték növekedését a világgazdasági növekedés felgyorsulásáig. Erre az évre 3,2 százalékos GDP-bővülést vetítenek előre, amely 2003-ban 4,1, 2004-ben 4,3 százalékra gyorsul, mivel megkezdődik az EU gazdaságainak kilábalása, ami nagy lendületet ad a magyar exportnak.

Mivel az év első nyolc hónapjában a szolgáltatások mérlegében a többlet alig tette ki az előző év azonos időszakának felét, az elemzők szerint a folyó mérleghiány az idén eléri a GDP 4,1 százalékát. Mivel az exportnak ösztönzést jelentő fellendülés az EU-ban csak 2004-ben lesz érezhető, a folyó mérleg hiánya 2003-ban a GDP 4 százalékára rúghat, és csak 2004-ben csökken a GDP 3 százalékára. (MTI)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.