BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágább a cigaretta az EU-ban

A cigaretták jövedéki adójának várható európai uniós harmonizációja 2009-től egy sor tagállamban - közöttük majd Magyarországon is - az árak emelkedését fogja előidézni, újabb táptalajt biztosítva a csempészetnek. Rásegíthet a jelenségre az illegális internetes kereskedelem is.

Jelenleg egyes EU-országokban a cigaretták árának adótartalma eléri a 76 százalékot, s a dobozonkénti ár jócskán meghaladja a három eurót - például Francia-, Németországban, Belgiumban -, míg másutt két euró körül mozog, mint Portugáliában vagy Spanyolországban. A tervek szerint 2009-re valamennyi tagállamban törvényileg életbe kell léptetni azt az EU-irányelvet, amely minimálisan 57 százalékban szabja meg a cigaretta dobozonkénti árában az adótartalmat. Magyarországon a jövedéki adó mértéke jelenleg 18 százalék, más tagjelölteknél 15-20 százalék között mozog. A leendő harmonizáció azzal fenyeget, hogy a cigarettaárak az infláció növekedését lényegesen meghaladó mértékben emelkednek, s emiatt megugorhat a csempészet is.

A cigarettacsempészet a kilencvenes években a piacnak mintegy hat százalékát képviselte, s ehhez képest a jelenlegi három százalék szép eredménynek tűnhet, de a Japan Tobacco International (JTI) számításai szerint öt éven belül Európában robbanásszerű növekedés állhat be. Franciaországban például, ahol a januári 19 százalékos áremelkedés után szeptember 8-a után újabb 20-25 százalékos drágulás következik be, az idén egyes határ menti megyékben 25, de másutt is 8-9 százalékkal csökkent a cigaretta kiskereskedelmi forgalma, miközben maga a fogyasztás változatlan maradt, vagyis a különbözetet az illegális kereskedelem fedezte - derül ki a Le Figaróból. Hasonló jelenség figyelhető meg Lengyelországban is, ahol 2000-2002 között 16 százalékkal emelkedtek a cigarettaárak, miközben az infláció növekedése csak 4,9 százalék volt: a semmiből egyik napról a másikra kivirágzott a csempészet, hogy a forgalom mintegy 20 százalékát képviselje. Magyarországon a vám- és pénzügyőrség adatai szerint csak július-augusztusban, nem egészen három hét leforgása alatt csaknem 80 millió forintnyi illegális dohányterméknek bukkantak a nyomára.

Jelenleg Nagy-Britanniában a legriasztóbb a cigarettacsempészet, piaci részaránya eléri a 20-25 százalékot. A jelentős adóbevételektől eleső kormány ezért két éve mintegy 100 millió fontot fordított a vámellenőrzési pontok megsokszorozására és megerősítésükre.

Ázsiában is virágzik a cigarettacsempészet: piaci részesedése mintegy 15 százalék, s emellett ott gyümölcsöző üzletág a hamisított márkák gyártása is. Kínában például 100 milliárd szál cigarettát hamisítanak, s ennek húsz százalékát külföldön értékesítik, többek között Európában - véli Guy Coté, a JTI alelnöke. A hamisítás Európára is átterjedt: éppen júliusban füleltek le a németországi Oberhausenben egy ilyen üzemet; az ott talált 1500 karton 45 ezer eurós veszteséget jelentett az adóhatóságnak. Elemzők szóvá teszik a hamisítás alacsony büntetési tételeit: Dubaiban például egy 13 millió dollár értékű készlet fellelése után mindössze 2500 dollárnyi bírságot szabtak ki.

Időközben az interneten is megszaporodtak a nyilvánvalóan csempészetből származó olcsó cigarettákat kínáló site-ok. Az USA-ban 200 van belőlük, és a piacnak máris 14 százalékát fedik le. Számuk Európában is több tucatra tehető. Receptjük egyszerű: olcsó országokban vesznek nagy tételben, és a drágákban árnyalatnyival kevésbé drágán értékesítenek - csomagküldőkön keresztül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.