BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vengerov-koncert Bécsben

Makszim Vengerov, akit sokan a XX. század kiugró tehetségének tartanak, kétségtelenül korunk talán leglenyűgözőbb hegedűművésze. Sajnos nem Budapesten, ám a közelben hallható hamarosan: a bécsi Musikvereinben ad koncertet február 23-án és 24-én Fazil Say török zongoraművésszel, akit sokan ördögi előadóművésznek neveznek.

Makszim Vengerov 1974-ben született a szibériai Novoszibirszkben. Ötéves korában adta első nyilvános koncertjét, tízévesen megnyerte a lengyel Wienieawski-hegedűversenyt, majd meghívást kapott a hollandiai Concertgebow, utána pedig a BBC zenekarától, s fellépett a Salzburgi Ünnepi Játékokon. De a valódi nemzetközi karrierje még csak ezek után kezdődött. 1990-ben ugyanis megnyerte a nemzetközi Carl Flesch-hegedűversenyt. Azóta a világ vezető zenekaraival és karmestereivel lépett fel, a Teldec, majd az EMI Classics exkluzív művésze lett, készített lemezt például Zubin Mehtával, Msztyiszlav Rosztropoviccsal, Daniel Barenboimmal. Kapott például Amadeus-, Edison-, Gramophone-díjat, s többször elnyerte az év muzsikusa címet. Egyébként 1997 óta ő a UNICEF első "klasszikus zenész utazó nagykövete", s ezt komolyan is veszi: igyekszik adományozókat megnyerni különféle UNICEF-programokhoz, a koncertjeinek a tizede évente jótékonysági hangverseny.

Vengerov nemcsak nagy tehetség, lenyűgöző képességű, virtuóz muzsikus, hanem "csupa élet", elementáris játékú előadóművész is. A zene és az élet nála tökéletes harmóniában van, képes minden érzelmet, finom árnyalatot visszaadni. Sokszínű művész, jellemző rá a szenvedély és a zenei visszafogottság is. Vengerov párbeszédet folytat, amikor fellép: a zeneszerzővel, a művel, önmagával és a közönséggel. Ráadásul különleges, a Stradivarik között is kiemelkedően szép, telt hangzású hegedűn játszik, amelyet 1727-ben Antonio Stradivari készített. Ez a legendás Kreutzer-Stradivari, amely Rodolphe Kreutzer francia hegedűművész-zeneszerzőé volt.

Igaz, már elfogytak a jegyek a 23-i és 24-i bécsi koncertre, amelyen Fazil Say török zongoraművésszel együtt ad elő Brahms-műveket, ám a hangverseny előtt állójegyek kaphatók a Musikvereinben, a világ egyik legrangosabb koncerthelyszínén, ahol gyönyörűségesen szól a muzsika. A Musikverein 1870-ben nyílt meg, s azóta legendás akusztikájával vonzza a világ legnagyobb művészeit, zenekarait és a hallgatókat. Az építők műgonddal terveztek meg mindent - még azt is kikísérletezték, hogy a pódium alatt lévő hangszerraktárban melyik hangszert hová tegyék. Mert ez is befolyásolja a teremben az akusztikát. Azt is tudták, hová építsenek balkonokat, amelyek természetesen fából készültek (pedig kívülről márványnak látszanak), tudták, hová tegyenek még puha drapériát. Amint aranyozott faszobrok sorával sem csak a küllem miatt ékesítették a terem két oldalát.

Aki szeret különleges koncerteket hallgatni, érdemes böngésznie a Musikverein honlapját (www.musikverein.at). Daniel Barenboim például áprilisban 8 estén előadja Beethoven összes zongoraszonátáját, májusban a Berlini Filharmonikusok játszanak Sir Simon Rattle vezényletével, júniusban a Bécsi Filharmonikusok Riccardo Muti dirigálásával.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.