Reumakezelés egyetlen injekcióval
Várhatóan néhány injekcióval enyhíthetők lesznek a reumások szenvedései. Amerikai gyermekorvosok ugyanis fontos felfedezést tettek a kezdődő sokízületi gyulladásos megbetegedéseknél. Ha egy bizonyos peptiddel (DNS-JP1) kezelik a betegséget, akkor kevesebb gyulladásos folyamat keletkezik a szervezetben. Ez a fehérjeépítő elem a T-sejtek működését segíti, amelyek a gyulladásos folyamatok ellen védik az emberi szervezetet. A sikeres kúra hatására a T-sejtek autoimmun reakciója gyengült. Jelenleg 160 páciens segítségével tanulmányozzák az oltóanyag hatását. Összefoglaló eredmény az év végére várható. (VG)
Mezőgazdasági változások Kínában
A kínaiak büszkék arra, hogy önellátóak élelmiszerből, bár a gabonanövények közül eddig szinte kizárólag csak rizst termeltek. Most azonban egyre nagyobb területet igyekeznek bevonni a gyümölcs- és zöldségtermelésbe. Az átállás azonban katasztrofális következményekkel jár: a gyümölcs- és zöldségültetvények talaja egyre savanyúbb, és terméketlenné válik. Rohamosan nő a nitrogén- és foszfortartalma a földeknek, valamint pusztulnak a talajlakó mikrobák és terjednek a gombafertőzések. Nyugati szakértők szerint a talaj minőségromlása más okokra vezethető vissza, szerintük a kínaiak túl sok műtrágyát használnak. Egy USA-beli farmergazdaságban például csak feleannyi műtrágya fogy. (VG)
Kutyadiagnoszták
Minden kutyasétáltató tudja, hogy egy eb számára vannak "kutyafuttában" ellenőrizendő szagok és alaposabban szimatra veendő minták. Angol kutatók szerint a kutyák az alaposabb szaglászással "diagnosztizálják" a vizeletet, és például a hólyagrákban szenvedő ebtársaikat felismerik. A tudósok hat kutyát fél éven keresztül tanítottak arra, hogy vizeletet szaglászva jelezzék ha rákos beteg mintájáról van szó. A tapasztalat szerint az ebek 41 százalékos teljesítményt nyújtottak, egy cocker spániel 9 esetből ötször jelezte a hólyagrákos megbetegedést. A módszert még tökéletesíteni kell, de amíg a mesterséges érzékelők meg sem közelítik a kutyaorr érzékenységét, addig a hűséges négylábúakra kell hagyatkozni szimatügyekben. (VG)
Légszennyezés hatására késői virágzás
Biológusok felfedezték, hogy a levegőben szennyező anyagként jelen levő nitrogén-oxid a virágzást befolyásoló hormonként működik. Azt már eddig is tudták, hogy a növények saját maguk is előállítanak nitrogén-oxidot a virágzás szabályozása céljából, az azonban meglepetésként hatott, hogy a külső környezetből származó vegyület lassítja a virágzást. A növényekben a virágzási döntés úgynevezett ösvényeken terjed, amelyekre a külső környezeti tényezők - mint például a napi és szezonális napfényingadozás - hatnak, más ösvények azonban automatikusan működnek. A fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor keletkező, s a levegőbe kerülő nagy mennyiségű nitrogén-oxid késlelteti a virágba borulást, ezzel párhuzamosan a reprodukciót is erőteljesen befolyásolja, jelentős kihatást gyakorolva az ökoszisztémára. (VG)
Fiatal innovátorok 100-as listája
Az idén a Technology Review nevű szaklap 100-as listájára, amely a világ legjobb 35 év alatti fiatal innovátorait tartalmazza, felkerült a Texas Instruments két mérnöke is. Anuj Batra két évvel ezelőtt segített elindítani az ultraszélessáv (UWB) fejlesztését az intézeten belül. Az UWB egy vezeték nélküli technológiai megoldás, amely képes nagy sebességgel, digitális formában továbbítani adatokat, méghozzá igen alacsony áramfogyasztás mellett. Chaitali Sengupta innovatív tevékenységével pedig a 3G-s vezeték nélküli modem létrehozásához járult hozzá. A nagy presztízsű díj idei jelöltjei a biotechnológia és orvoslás, a számítástechnika, a nanotechnológia és a telekommunikáció területén végeztek kiemelkedő teljesítményt. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.