Nagy érdeklődéssel indultak a hazai piac első, ingatlanalapú örökjáradékot kínáló vállalkozásai. A magányos nyugdíjasokat megcélzó terméket korábban csak néhány önkormányzat kínálta, elsőként a XIII. kerületi önkormányzat 1997-ben, de 2005 nyarán már megjelent az első magáncég is mely erre a szolgáltatásra szakosodott. A tavaly debütáló Hild csoport után az OTP csoport ez év januárjában indította be az üzletet, így már két magáncég vált piaci szereplővé. Jelentős előnnyel indulnak a versenyben a magánvállaltok, mivel erős pénzintézetek állnak mögöttük, így nem jöhet létre az a helyzet, mint az önkormányzatoknál, amelyek forráshiány miatt nem tudtak mindegyik potenciálisan érdeklődő ügyfelükkel szerződést kötni.
Hild Imre, az OTP Életjáradék Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy a vállalat működésének eddigi három hete alatt az érdeklődők száma jelentősen felülmúlta a várakozásokat. Ez idő alatt is már százas nagyságrendű azon ügyfelek száma, akikkel folyamatban van a szerződéskötés jelenleg. Az elkövetkező két évben a cég több ezer ügyfelet vár, és úgy érzi, sokat számít a piaci versenyben az, hogy az OTP Életjáradék Zrt. mögött igen erős tulajdonosi kör áll, melyben igencsak megbíznak az ügyfelek, s ez garancia lehet a jövőre nézve.
Földeák Gábor, a Hild csoport marketingigazgatója hasonlóan optimistán látja a jövőt: az érdeklődők számát tekintve az elkövetkező években ezres nagyságrenddel számolnak a cégnél, de már jelenleg is több százan szeretnének minél többet megtudni az ingatlanalapú életjáradékról.
Mindkét magáncég a 65 éves korhatárt szabja meg alsó korlátként a jelentkezésre, de míg a Hild csoport, a Deutsche Bankkal a háttérben, csak budapesti vagy Pest megyei, minimum ötmillió forint értékű lakóingatlant, addig az OTP Életjáradék Zrt. akár vidéki, de minimum hatmillió forint értékű ingatlant fogad el. A 65 éves minimális korhatár kicsit magasnak tűnhet a magyar viszonyok között, de vannak olyan önkormányzatok, melyek 70 éves korban állapítják meg az alsó küszöböt. Az ingatlan piaci értékének legfeljebb 20 százalékát a nyugdíjas megkaphatja egy összegben a szerződéskötés után. Az OTP Életjáradék Zrt.-nél ekkora nagyságú előleg a halálig tartó használati jogról való lemondással jár. Az életjáradék összegét annak függvényében állapítják meg, hogy mekkora előleget vett fel, milyen korú és családi állapotú a vásárló, és hogy mekkora az adott ingatlan valós piaci értéke. A járadék értékét minden évben a hivatalos inflációs rátával emelik a terméket kínáló cégek, és állják a lakás biztosítását, a közös költséget, díjmentesen kijavítják a keletkezett hibákat, és elvégzik az általános karbantartási munkálatokat. A szerződéskötést követően minden tulajdoni jog a vállalkozásokat illeti meg, a használatra jogosult az ingatlant nem adhatja bérbe, és oda mást nem jelenthet be. (MÁ)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.