Irán kajánul, a nagyhatalmak pedig szorongva tekinthetnek a hét diplomáciai eseményeinek elébe. Teherán hiába tagadta meg az urándúsítási programjának felfüggesztését előíró ENSZ-határozat teljesítését, a Biztonsági Tanács (BT) tagjainak álláspontja a perzsa állam elleni fellépés mikéntjéről jottányit sem közeledett. Az európai országok még mindig a tárgyalások sikerében bíznak. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a tervek szerint már holnap találkozik is az iráni nukleáris főtárgyalóval. A német fővárosban másnap azután az öt állandó BT-tag és Németország megkísérli a lehetetlent: egyetértésre jutni a következő lépésekről.
Elsőként az USA Nagy-Britanniával, Francia- és Németországgal igyekszik majd megállapodni a büntetőintézkedésekről. Ha ők sikerrel járnak, rá kell bírniuk Oroszországot és Kínát az egyezség elfogadására. A szankcióktól azonban Moszkva és Peking is vonakodik. Washington ezért vélhetően fokozatosan szigorodó büntetéseket fog javasolni: először csak a nukleáris programban részt vevő irániakat érintő utazási és pénzügyi megszorításokat, később a nukleáris technológiákra, illetve a katonai célokra is használható berendezésekre kiterjedő szállítási tilalmat.
Korántsem biztos, hogy csak Moszkva és Peking meggyőzése bizonyul majd problémásnak. A német kereskedelmi kamara máris arra figyelmeztetett, hogy az Irán elleni szankciók tízezer német munkahelyet sodorhatnak veszélybe. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.