BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keserű orvosság az Intelnél

Összesen 10 500 alkalmazottjától válik meg 2007 közepéig a világ legnagyobb félvezetőgyártója, az Intel – derül ki a cég közleményéből. A társaság lépése része annak az átszervezési és költségcsökkentési programnak, amelynek célja, hogy megállítsák a nyereségcsökkenést és megerősítsék a piaci pozícióikat, különösen a személyi számítógépekhez és a szerverekhez gyártott csipek területén. A kiadások mérséklésétől és a működési költségek viszszafogásától jövőre mintegy kétmilliárd, 2008-ra pedig már hárommilliárd dolláros megtakarítást várnak a vállalatnál – közölte Paul Otellini, az Intel vezérigazgatója. 2006 végére 95, a jövő év közepére pedig 92 ezer alkalmazottja lesz a vállalatnak, míg június végén még 102 500-an voltak. A társaságnál 200 millió dolláros kiadással számolnak az elbocsátásokkal kapcsolatban. A most bejelentett létszámleépítés a legnagyobb 1985 óta, amikor a cég kiszállt a memóriacsip-gyártásból. A lépés szükségességét mutatja az is, hogy míg tavaly 2004-hez képest 15 százalékkal, 8,7 milliárd dollárra nőtt a vállalat profitja, addig elemzők szerint az idén akár 45 százalékkal is csökkenhet a nyereség. Aggasztó jel a társaság és a befektetői számára az is, hogy a második negyedben az utóbbi évek legdrámaibb profitcsökkenését szenvedte el a cég, az egy esztendővel korábbihoz képest közel 60 százalékkal, 0,9 milliárd dollárra esett vissza a nettó eredmény.

A hatékonyabb működés feltételeinek megteremtése mellett a PC-kbe szánt mikrocsipek területén a legnagyobb riválisnak számító Advanced Micro Devices (AMD) előretörése is indokolja a váltást az Intelnél. Az említett szegmensben az AMD részesedése június végére 22 százalékra nőtt, míg egy évvel korábban még csak 16 százalékos volt. A társaság ráadásul a nyáron tovább növelte a nyomást, 5,4 milliárd dollárért felvásárolta a grafikuscsipeket gyártó ATI-t.

Az Intel nem az egyetlen a nagy technológiai gyártók közül, amely az egyre élesebb verseny miatt hatékonyságnövelő lépésekre, köztük radikális létszámcsökkentésre kényszerült. A technológiai szektor egy másik óriása, a világ második legnagyobb személyiszámítógép-gyártójának számító Hewlett-Packard tavaly július közepén jelentette be, hogy másfél év alatt 14 500 alkalmazottját bocsátja el, amitől 2007-től kezdődően évi 1,9 milliárd dolláros megtakarítást remélnek. A lépés, úgy tűnik, bevált az amerikai cégnek, hiszen viszonylag szolid, 5 százalékos bevételnövekedés mellett a júliusban zárult harmadik üzleti negyedévben a nyeresége az egy évvel korábbi 100 millióról 1,4 milliárd dollárra nőtt. Szintén a hatékonyságnöveléssel és költségcsökkentéssel indokolta a szervereiről ismert Sun Microsystems, hogy még az idén ötezer munkatársától válik meg. A főként az ázsiai vetélytársak diktálta verseny miatt szükséges átszervezési és leépítési hullám nem kerülte el az IBM-et sem. A cég az átszervezési program keretében megvált személyi számítógépes üzletágától – épp egy kínai társaságnak, a Lenovónak adta el –, tavaly májusban pedig 17 ezer fős leépítést jelentett be. Az érintett alkalmazottak 70 százaléka a vállalat európai, elsősorban német, francia és olasz érdekeltségeinél dolgoznak, ugyanakkor az IBM folyamatosan bővíti a magyarországi szolgáltató központjában dolgozó munkatársak számát. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.