Korábbi holland és osztrák közvetítő kereskedői kikerülésével szerzi be Indonéziából gyártása fő alapanyagát, az ónt a Metalloglobus Fémöntő Kft. Az idén induló közvetlen vásárláson keresztül tonnánként mintegy 400 dollárt takarít meg az évi 800 tonna ónt felhasználó társaság – válaszolt lapunknak Vlaszák Mihály, aki mintegy másfél éve vette a kft.-t. A cég – az uniós környezetvédelmi előírásoknak eleget téve – ezt követően állt rá az ón használatára a korábbi ólom helyett.
A Jakartában most aláírt megállapodás alapján az idén 100 tonna ón érkezik a Fémöntő Kft.-hez: 40-40 tonna októberben és novemberben, 20 tonna decemberben. (Egy tonna ón ára 9600 dollár.) A jövő évi ónimport értéke mintegy nyolcmillió dollár, de erről még csak szándéknyilatkozat született. A végső szerződés 2007 első negyedére várható. „Ez egyben megalapozza a Metalloglobus folyamatos közvetlen indonéziai ónbeszerzését is” – idézi a Jakarta Post az eladó állami PT Timah igazgatóját.
A cégátvétel évében, 2004-ben még 320 millió forint árbevételű társaság 2005-ben 522 millió forintra tett szert, az idén egymilliárd fölötti forgalmat vár, jövőre pedig már kétmilliárdot – tudtuk meg Vlaszák Mihálytól. Hasonlóan nő a cég nettó eredménye is: a tavalyi 6 millió forintot az idén 15 millió forint körüli követheti. „Hatszáz kilométer sugarú körben a legközelebbi versenytársunk egy Prága melletti cég, a legkomolyabbak azonban a német és az amerikai társaságok” – magyarázza a felfutás egyik okát a vezető. A cégnek Magyarországon két fő vevője van: a GE nagykanizsai izzólámpagyára, az Elcoteq pécsi egysége. Szállít ezenfelül a Magyar Lőszergyártó Rt.-nek, a Romlux, a Steaua és a Luxten romániai lámpagyártó cégeknek, valamint számos hazai kis- és középvállalkozásnak. A diadalmenet azonban nem töretlen. A cég tavaly sokat veszített az árfolyamváltozásokon és azon, hogy a GE-vel fix áras szállításra szerződött. A második fél évre kedvezőbb feltételekkel állapodtak meg. VG
Indonézia a világ legnagyobb óntermelője, az összesen felhasznált ón mintegy 30 százalékát adja. Mögötte Thaiföld és a saját ónját jórészt felhasználó Kína következik.
Indonézia a világ legnagyobb óntermelője, az összesen felhasznált ón mintegy 30 százalékát adja. Mögötte Thaiföld és a saját ónját jórészt felhasználó Kína következik.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.