Kovács László, a Pick elnök-vezérigazgatója a Világgazdaságnak elmondta: a két társaság közgyűlése a közelmúltban határozott arról, hogy a fúzió január előtt is megvalósítható. A Délhús beolvasztását az indokolja, hogy a Pick márkanév ismertebb. Ha a cégbírósági procedúra nem húzódik el, nincs akadálya a november 30-i összeolvadásnak – szögezte le Kovács László.
Az új társaság - Pick Szeged Zrt. néven - négymilliárd forintos jegyzett tőkével jön létre egyforintos névértékű részvényekkel. Csányi Sándor közvetlenül is jegyez majd 194 ezer papírt, de a fő tulajdonos – 99,9 százalékos részesedéssel (mintegy 3,998 milliárd részvénnyel) – a holland Agro Food Holding BV lesz. Emellett kilenc magánszemélynek lesznek majd részvényei, egyenként 100-200 ezres mennyiségben. Az ÁPV-nek pedig – amelynek eddig egy Pick-aranyrészvénye volt – egy 1000 forintos névértékű szavazatelsőbbségi papírja lesz az új társaságban.
A Pick mostanáig – leszámítva az ÁPV-s aranyrészvényt – a Délhús százszázalékos tulajdonában volt. A pécsi cég 99,8 százalékos részesedése az Agro Food Holding BV kezében van, a fennmaradó hányadot pedig magánszemélyek jegyzik. Utóbbiak között – tudtuk meg Kovács Lászlótól – néhány részvénnyel Csányi Sándor közvetlenül is megjelenik, de a nagyobb tulajdoni részt az Agro Foodon keresztül birtokolja Pécsett. A holland cég százszázaléka ugyanis a ciprusi Unostar Enterprises (UE) Ltd.-é, amelynek szintén százszázalékos tulajdonosa a budapesti székhelyű Bonitás 2002 Kft. Ez utóbbi – magánszemélyként – teljes egészében Csányi Sándor tulajdona. Így a bankvezér a Délhúsban, illetve az összeolvadás utáni Pickben - alapvetően közvetett módón - csaknem százszázalékos részesedést mondhat (majd) magáénak.
Az UE úgy vált az Agro Food egyedüli tulajdonosává, hogy a közelmúltban kivásárolta a holland cég 25 százalékát a szintén ciprusi Bayldon Holdings Ltd. BV-től. Ennek kizárólagos tulajdonosa a budapesti Montázs Marketing Műhely Kft., amely teljes egészében egy svájci magánszemélyé, Andreas Bullingé.
A Délhús és a Pick csaknem 70 milliárd forintos árbevételre számít az idén, így a fúzió utáni társaság – 30-31 százalékos részaránnyal – Magyarország vezető húsipari vállalkozása lesz. (Csányi Sándor korábban hasonló összeolvadást hajtott végre tejipari érdekeltségeinél is: a létrehozott szegedi Sole-MiZo Zrt. a legnagyobb vállalkozásnak számít a hazai tejszektorban). A húspiaci második helyet a 30-40 milliárdos forgalmú, Román Gyula nevével fémjelzett Debrecen-Hús csoport, a harmadik-ötödiket pedig – 20 milliárdos nagyságrendű forgalommal – az olasz tulajdonú kaposvári Kométa 99 Zrt., a szintén olasz kiskunfélegyházi Hungaromeat Kft. és a volt Carnex-birodalomhoz tartozó Pápai Hús Zrt. tölti be. Az idén várhatóan a Délhús és a Pick is nyereséges lesz, de Kovács László konkrét pénzügyi adatokról nem kívánt nyilatkozni.
Az összeolvadás után a Pick, a Délhús és a Ringa márkák megmaradnak, de tovább folytatódik a párhuzamosságok felszámolása a társaság szegedi, pécsi, alsómocsoládi és bajai telephelyein. Egyszerűsödik a vállalat adminisztrációs rendszere is. Kisebb elbocsátások lehetnek, de a munkaerő átstrukturálásával és a várható piacbővüléssel a háromezer fős mai átlaglétszám megőrizhető – mondta az elnök-vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.