BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglódult a fogyasztói áremelkedés

Szeptemberben – az augusztusi 3,5 százalék után – 5,9 százalékra emelkedett az infláció. A drasztikus növekedés nem volt meglepetés, hiszen köztudott volt, hogy a hatósági áras termékek (gáz, elektromos energia) drágulása és az áfaemelés az első őszi hónap számaiban jelenik meg először. Ennek megfelelően a legnagyobb mértékű áremelkedést a háztartási energia és a korábban 15 százalékos áfakulcsba tartozó termékek esetében elsősorban az alapvető élelmiszereknél mérte a Központi Statisztikai Hivatal.

Ugyanakkor a megugrás mértéke váratlannak nevezhető, hiszen a lapunk által megkérdezett elemzők előrejelzéseinek konszenzusa 5,5 százalék volt, ráadásul ez valamivel még magasabb is, mint más piaci felmérések eredménye. A várakozásokat meghaladó eredmény alapvetően három dolognak lehet a következménye. Az egyik, hogy az adóváltozás gyorsan átgyűrűzött az árakba. A 2004-es áfaemelés tapasztalatai előzőleg inkább arra engedtek következtetni, hogy két hónapra terülnek szét az árdöntések, ám figyelve a számokat, úgy tűnik, ezúttal a gazdasági szereplők szinte teljes köre azonnal lépett. Ezzel kapcsolatban azonban azért nehéz egyértelműen fogalmazni, mert a többféle árhatást nehéz „szétszálazni”. Márpedig az áfaemelés által érintett élelmiszer-termékcsoportban egész évben gyorsulást mutat az infláció. A zöldségek körében a gyenge idei terméseredmények (a kedvezőtlen időjárás miatt a tavalyit 20 százalékkal múlta alul az idei teljesítmény) már tavasztól erősen felfelé mutató pályára helyezték az árakat, a húsféléknél és a pékáruknál nyáron indult be a drágulás. Előbbi esetében a belpiaci sertésciklus is közrejátszott, utóbbinál a gabona és az energia áremelkedését vezették át a termékekbe. Amennyiben a szeptemberi árfolyamatokban még mindig az utóbbi tényezőnek volt nagyobb hatása, akkor nem kizárt, hogy az előzetesen vártnál magasabb inflációs pályára számíthatunk a következő időszakban. Egyelőre azonban az elemzők inkább annak adnak nagyobb esélyt, hogy elsősorban az áfahatás gyorsabb begyűrűzése okozta a meglepetést, így nem tolódik még inkább felfelé az árindex pályája, csupán előre hozott hatásról van szó. Ezzel kapcsolatban érdemes megemlíteni a jegybanki szakértők korábbi megállapításait, ezek szintén ezt a véleményt látszanak alátámasztani. A tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy amikor a gazdasági szereplőket az áraik átgondolására kényszerítik, akkor a későbbre tervezett áremelések egy részét is előbbre hozzák.

Az inflációs adatokban csupán a benzinárcsökkenés okozott némi enyhülést – a világpiaci árak gyors mérséklődésének eredményeképp. Amennyiben az utóbbi hetekben megfigyelhető forinterősödés tartós marad, hozhat némi enyhülést az árnyomásban, de ahhoz nyilvánvalóan nem lesz elegendő, hogy a 2007 elején a 12 havi árindexből kieső idei áfacsökkentés technikai hatását ellensúlyozza. Ráadásul a következő gázáremelés is küszöbön áll elvileg – bár ennek időpontja és mértéke még nem ismert. Éppen ezért a szeptemberi emelkedéssel messze nincs még a csúcson az árindex, a derűlátóbbak 7,5–8 százalékra, a peszszimistábbak 8–8,5 százalék közé várják a mutató tavaszi tetőzését. MI

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.