A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a felmérésbe bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok deviza- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 187 - összesen 334 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.
A pénteken Londonban kiadott novemberi jelentés szerint a portfoliókban tartott forintpiaci befektetések alulsúlyozottsági indexe ebben a hónapban erős további javulással mínusz 0,5 volt az októberi mínusz 1, a szeptemberi mínusz 2,2, az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a májusi, az áprilisi és a márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3, a januári mínusz 2,2, a tavaly decemberi mínusz 2,1 és a tavaly novemberi mínusz 1,8 után a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.
Ez azt jelenti, hogy a júniusi mélypontról óriási mértékben, 2,4 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe, azzal párhuzamosan, ahogy a piaci szereplőknek a kiigazítási csomag végrehajtásával kapcsolatos kezdeti borúlátása folyamatosan enyhül. A júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi mélypont volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.
A kezdeti csalódottság a hitelminősítőkre is jellemző volt. A Standard & Poor''s, a világ legnagyobb hitelminősítője júniusban, a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. Az S&P ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.
Azóta azonban számottevően javult a kiigazítási terv végrehajtási esélyeinek megítélése a londoni elemzők körében. November elején a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő - amely általában a legtürelmetlenebb a hitelminősítők közül Magyarországgal szemben - a magyar költségvetési kilátásokról kiadott új jelentésében azt írta: a ház központi forgatókönyve az, hogy 2007-ben sikerül az idei évre várt 10,1 százalékról a kitűzött 6,8 százalékra csökkenteni az ESA-szabvánnyal számolt államháztartási hiányt, és a deficit 2008-ban is "közel lesz" a 4,3 százalékos célhoz.
Rövid időn belül ez volt a második olyan jelentés a londoni elemzői közösségben, amely a korábbiakhoz képest viszonylag derűlátón ítélte meg a következő két év költségvetési kilátásait. A JP Morgan előző heti jelentése szerint a cég elemzői néhány nappal korábban ismeretszerző látogatást tettek Budapesten, és ennek során "igen jelentős bizalmat" tapasztaltak aziránt, hogy a kormány képes lesz teljesíteni az ESA-szabvánnyal számolt deficitcélt, sőt a hiány ettől akár el is maradhat.
A ház elemzői a magyarországi látogatásról Londonban kiadott összefoglalóban kiemelték: független szakértők és most már az MNB illetékesei is azzal számolnak, hogy a 2007-es költségvetési hiány 0,6-0,8 százalékponttal el fog maradni a 6,8 százalékos hivatalos céltól. (MTI Eco)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.