BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

London: Meredeken tovább javult a forint súlyozottsági indexe 1.

Meredeken tovább javult az elmúlt egy hónapban a forintpiaci befektetési konstrukciók súlyozottsága a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, miután a piac most már derűlátó a deficitcsökkentéssel kapcsolatban, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott novemberi felmérésében, amely szerint a forinteszközök súlyozottsága a korábbi igen erős alulsúlyozottságtól közelít a semlegeshez.

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a felmérésbe bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok deviza- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 187 - összesen 334 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.

A pénteken Londonban kiadott novemberi jelentés szerint a portfoliókban tartott forintpiaci befektetések alulsúlyozottsági indexe ebben a hónapban erős további javulással mínusz 0,5 volt az októberi mínusz 1, a szeptemberi mínusz 2,2, az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a májusi, az áprilisi és a márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3, a januári mínusz 2,2, a tavaly decemberi mínusz 2,1 és a tavaly novemberi mínusz 1,8 után a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.

Ez azt jelenti, hogy a júniusi mélypontról óriási mértékben, 2,4 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe, azzal párhuzamosan, ahogy a piaci szereplőknek a kiigazítási csomag végrehajtásával kapcsolatos kezdeti borúlátása folyamatosan enyhül. A júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi mélypont volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.

A kezdeti csalódottság a hitelminősítőkre is jellemző volt. A Standard & Poor''s, a világ legnagyobb hitelminősítője júniusban, a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. Az S&P ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.

Azóta azonban számottevően javult a kiigazítási terv végrehajtási esélyeinek megítélése a londoni elemzők körében. November elején a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő - amely általában a legtürelmetlenebb a hitelminősítők közül Magyarországgal szemben - a magyar költségvetési kilátásokról kiadott új jelentésében azt írta: a ház központi forgatókönyve az, hogy 2007-ben sikerül az idei évre várt 10,1 százalékról a kitűzött 6,8 százalékra csökkenteni az ESA-szabvánnyal számolt államháztartási hiányt, és a deficit 2008-ban is "közel lesz" a 4,3 százalékos célhoz.

Rövid időn belül ez volt a második olyan jelentés a londoni elemzői közösségben, amely a korábbiakhoz képest viszonylag derűlátón ítélte meg a következő két év költségvetési kilátásait. A JP Morgan előző heti jelentése szerint a cég elemzői néhány nappal korábban ismeretszerző látogatást tettek Budapesten, és ennek során "igen jelentős bizalmat" tapasztaltak aziránt, hogy a kormány képes lesz teljesíteni az ESA-szabvánnyal számolt deficitcélt, sőt a hiány ettől akár el is maradhat.

A ház elemzői a magyarországi látogatásról Londonban kiadott összefoglalóban kiemelték: független szakértők és most már az MNB illetékesei is azzal számolnak, hogy a 2007-es költségvetési hiány 0,6-0,8 százalékponttal el fog maradni a 6,8 százalékos hivatalos céltól. (MTI Eco) 

A felmérés MÁSODIK része ITT olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.