A keddtől bevezetendő gyógyszerár-támogatási változások révén csökken az állami támogatás és drasztikusan növekszik a lakosság terhe - jelentette ki Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
A gyógyszerár-támogatási változások nélkülözik a gyógyszerszakmai és támogatáspolitikai megfontolásokat, "egyszerűen a fűnyíró elv szerint változik a támogatás" - mondta Horváth Tamás, aki szerint a kormányzat a változást nem a jelentőségének megfelelő mértékben és súllyal ismertette.
Közölte: "a gyógyszerek ára a holnapi naptól 99,9 százalékban nem változik, ezzel szemben a támogatások egységesen változnak".
A változás mintegy 3.000 készítményt érint, 1.638 gyógyszer térítési díja 30-50 százalék között nő, 882 gyógyszeré több mint 50 százalékkal növekszik, 125 gyógyszer támogatása csak speciális jogcímen változik - mondta el a kamara elnöke, aki hozzátette, 19 gyógyszer támogatása nő, így egyedül ezekért kell majd kevesebbet fizetni.
Horváth Tamás a támogatási kategóriákról beszélve közölte, a 90 százalékos normatív támogatás helyett 85 százalékos, a 70 százalékos helyett 55 százalékos, az 50 százalékos helyett pedig 25 százalékos támogatási kategóriák keletkeznek.
Amennyiben egy betegnek a 90 százalékos támogatási sávban volt a gyógyszere, akkor az új, 85 százalékos támogatás szerint körülbelül 40 százalékkal kell többet fizetnie. Akinek készítménye korábban a 70 százalékos kategóriába esett, annak 50 százalékos emelkedésre kell számítania, akinek pedig az 50 százalékos csoportba tartozott a gyógyszere, annak akár 100 százalékkal is nőhet a kiadása - magyarázta Horváth Tamás.
A kamara elnöke szerint az átsorolások nem jók másra, mint hogy a kassza terheit egyszerű technikával csökkentsék. A betegek oldalára átkerül a gyógyszerkiadásoknak egy jó része, ennek a mértéke éves szinten 20 és 50 milliárd forint között van - mondta Horváth Tamás.
Hávelné Szatmári Katalin, a kamara alelnöke a vénykezelési díjjal kapcsolatban elmondta, a korábbi években a költségvetésben 300 millió forintot biztosítottak a patikáknak az adatkezelésre. Ez az összeg a mostani költségvetésből kimaradt, vagyis a Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az adatfelvételért már nem fizet a gyógyszertáraknak. Közölte, beperlik a biztosítót azért, hogy utólag módosítja a szerződéseket, ami alapján nekik "önként" el kellene vállalniuk, hogy ingyen dolgoznak.
Újságírói kérdésre válaszolva a kamara elnöke és alelnöke elmondta, körülbelül egy hónap múlva válnak vénykötelessé a metamizolt tartalmazó készítmények. Ez a korábban bejelentett négy gyógyszer mellett még ötöt-hatot érint majd - jegyezték meg. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.