BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzbehajtás ingatlanfronton

Megkapó őszinteséggel vállalja fel az ingatlan-nyilvántartási eljárási díjak módosításáról szóló törvény, hogy a február elején hatályba lépő változásokat elsősorban a földhivatalok díjbevételeinek növelésére irányuló szándék vezérli. Ezért szűnik meg például az új építésű ingatlanok bejegyzésének díjmentessége, és emelkedik a társasházbejegyzés díja.
Tavaly január óta nem illeték jogcímen, hanem igazgatási szolgáltatási díjként kell megfizetni az ingatlan-nyilvántartási eljárás „ellenértékét”, amely meg nem fizetés esetén ugyanúgy adók módjára behajtandó köztartozás, mint az illeték. A múlt év végi adótörvényekkel szinte egy időben fogadta el a parlament a díjakról szóló törvény módosítását, amely február 4-én lép hatályba. A módosítás nem titkolt célja a földhivatali bevételek biztosítása, ezért több díj emelkedik; igaz, ezt a jogalkotó némi méltányossággal igyekszik ellensúlyozni. A változtatás halmozottan hátrányosan érinti azokat a cégeket, amelyek új építésű ingatlanok értékesítésével foglalkoznak.
Mindjárt a legegyszerűbb elsőfokú eljárásért, például egy tulajdonjog-változás bejegyzéséért az eddigi 5000 helyett 6000 forintot kell majd fizetni. Ugyanakkor a jelzálogjog bejegyzésének díja ezentúl már nem kötődik a jelzálogjoggal biztosított követelés értékéhez (eddig annak 5 százaléka, de legfeljebb 12 ezer forint volt a díj), hanem egységesen 12 ezer forint lesz ingatlanonként.
A jogalkotó felismerte, menynyire méltánytalan a földhivatalokra nézve, hogy egy társasház bejegyzéséért eddig csak az általános tételű, 5000 forintos díjat kellett megfizetni, még akkor is, ha a társasház akár több száz lakásból áll. A február elejétől hatályos módosítás ezért kimondja, hogy a bejegyzés díja társasházi különlaponként, azaz lakásonként 6000 forint, igaz, a teljes összeget 100 ezer forintban maximálja. Könnyít viszont a módosítás azon a jelenlegi helyzeten, amelynek alapján az alapító okirat változtatása – amenynyiben az a különtulajdonban lévő lakásokat érinti – a változásokkal érintett ingatlanok száma szerint díjköteles, mert ebben az esetben is 100 ezer forintban húzza meg a fizetendő öszszeg felső határát.
A módosítás megszünteti a díjmentességet az új építésű ingatlanok esetében. A korábbi szabályozás alapján tárgyánál fogva díjmentes volt a magánszemély által épített lakástulajdon nyilvántartásba vétele, továbbá a gazdálkodó szervezetek által épített vagy építtetett és közvetlenül a lakosságnak értékesített új lakások tulajdonjogának bejegyzése. Ez a két mentességi ok február 4-től megszűnik. Ezzel párhuzamosan átalakul a lakáscélú kölcsönt vagy támogatást biztosító jelzálogjog bejegyzése: ez ugyanis csak akkor élvez tárgyidíj-mentességet, ha a jelzálogjog bejegyzését valamilyen állami támogatás biztosítása érdekében kérik. A piaci, ám a szerződés szerint lakáscélúnak minősülő kölcsönöket biztosító jelzálogjogok bejegyzését a jövőben az általános szabályok szerinti 12 ezer forintos díj terheli.

A szerző ügyvéd, adótanácsadó

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.