Lapunknak Karácsony Mihály, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜ) elnöke elmondta: a napokban kezdték meg azt a szervező munkát, mely során felveszik a kapcsolatot a fenti területeken működő szolgáltatókkal – többek között sportlétesítményekkel, magánklinikákkal, fogászatokkal és egyéb, a területen működő cégekkel.
A gyakorlati lehetőségekkel kapcsolatban az elnök közölte: a csekkekkel a jövőben különböző szűrővizsgálatoktól a fogyasztókúrákig nyílik lehetőség a fizetésre, sőt, fogászati kezelések után is elfogadják. A sportszolgáltatókkal kapcsolatos megállapodásoktól pedig azt várják, hogy a csekkekkel edzőtermi, uszodai és egyéb tömegsport-szolgáltatásokért is lehessen fizetni. Ez ügyben az alapítvány már megállapodott a négy hazai nagy sportszövetséggel.
Kérdésünkre, hogy mikorra bővülhet az új szolgáltatási kör valóban komoly rendszerré, Karácsony Mihály azt mondta: az országos szervező- és hálózatépítő munkának március végére várják jelentős eredményét, magyarán addigra épülhet ki egy valóban széleskörű hálózat. Első lépésként idén megállapodást kötöttek a Sportkórházzal arról, hogy az intézmény által országosan 115 helyen végzett állapotfelmérő és szűrővizsgálatok díját – 5-7 ezer forintot – az üdülési csekkekkel is ki lehessen egyenlíteni.
Tavaly 18 milliárd forint értékben vásároltak alkalmazottaiknak üdülési csekket a munkavállalók, melyeket 600 ezer ember között osztottak szét. Az MNÜ 2006-ban további 280 ezer ember üdülését támogatta – ezt szociális alapon igényelhették a rászorulók, így például a nyugdíjasok, nagycsaládosok, vagy a fogyatékkal élők. A csekk a munkáltatók számára nyilvánvalóan azért vonzó, mert azok után sem a cégeknek, sem pedig az alkalmazottaknak nem kell sem adót, sem pedig járulékot fizetni a mindenkori minimálbér – tavaly 62500, idén 65500 forint – mértékéig.
A csekkeket kizárólag a belföldi turizmusban lehet igénybe venni. A tapasztalatok márpedig azt mutatják, a rendszer 1998-as bevezetése jótékony hatással volt a hazai turizmusra – mára a belföldi szálláshelyek díjainak közel negyedét egyenlítik ki a vendégek üdülési csekkel. Karácsony Mihály arról tájékoztatott, hogy Magyarország gyakorlatilag valamennyi szálláshelyén lehetséges az ilyen fizetés, és az utazási irodák belföldi programjainál is felhasználhatóak a kapott bónok. A csekkeket elfogadják a vasúton és a buszközlekedésben, de a belföldi hajójáratokon is, és – korlátozott mértékben – benzin is vásárolható belőle. A csekkeket emellett kulturális programokon is fel lehet használni, elfogadják a fürdők, uszodák is. Tavalytól a Forma 1-es magyar nagydíj belépőit is ki lehet az utalványokkal fizetni.
Nem nagyon utaznak belföldre a magyarok
A hazai lakosság belföldi turisztikai részvételét 2006 első háromnegyed évében szerény növekedés jellemezte, a szálláshelyi és az összes kiadás egyaránt nőtt, amit a kereskedelmi szálláshelyek belföldi forgalmának növekedése is jelzett – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Az első háromnegyed évben egynapos kirándulásokon a háztartások 72 százaléka, hétvégi típusú, 2–4 napos utazásokon 35 százaléka, ennél hosszabb utazásokon pedig 25 százaléka vett részt. Az utazási aktivitás, az igazi turizmust jelentő öt- és többnapos utak esetében az első háromnegyed évben az előző év azonos időszakához képest gyakorlatilag nem változott. Az öt- és többnapos utakon részt vevő személyek száma 5 százalékkal gyarapodott, az eltöltött idő gyakorlatilag változatlan maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.