BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átszabta a PM a makropályát

Jóval magasabb inflációval, nagyobb GDP-növekedéssel számol a Pénzügyminisztérium 2008-ra – derült ki a pénzügyminiszter szavaiból tegnap. Annak ellenére, hogy a bruttó hazai termék idei változását viszonylag sikeresen jósolták meg a PM-nél, szinte az összes többi paramétert illetően jelentős változtatásokat kellett beiktatni: megugró fogyasztói árak, gyorsabb export és import, magasabb bérek és lanyhább lakossági fogyasztás várható. A tárca által a gazdasági folyamatokról készített tájékoztató is elismeri: a gazdasági szereplők kiigazító csomagra adott reakcióit nem sikerült pontosan prognosztizálni.

A külső konjunktúrát illetően a kormány túl óvatosnak bizonyult. Az exportnövekedés az idén és jövőre akár 3-4 százalékponttal is meghaladhatja a 2006 decemberében prognosztizált értékeket. Ezzel összefüggésben az ipar és a feldolgozóipari beruházások is a várakozásokon felül teljesítettek. A GDP alakulására természetesen erősebben hatott a mezőgazdaság katasztrofális kibocsátása, ez azonban előrejelezhetetlen volt. Aggasztó azonban, hogy a beruházások első féléves stagnálása egyáltalán nincs összhangban a tárca előrejelzésével, miközben a visszaesésért elsősorban éppen az állami szektor teljesítménye volt felelős.

Két szempontból is pontatlan lett a lakossági fogyasztás alakulásának előrejelzése. Egyrészt a lakossági „jövedelemsimítás” a vártnál határozottabb volt, a fogyasztási kiadások a jövedelmeknél jóval kevésbé estek viszsza. Zuhantak viszont a lakossági megtakarítások, a háztartások nettó finanszírozási képessége az egy évvel korábbinak mintegy ötödére zsugorodott. Másrészt a várt 1,6 százalék helyett az első fél évben 2,7 százalékkal szorult vissza a közösségi fogyasztás, ez jórészt az egészségügy gyorsabban véghezvitt konszolidációjának köszönhető. Túl pesszimistának bizonyult a PM a munkaerőpiacot illetően, az eddigi tapasztalatok szerint a költségvetésből elbocsátottak jó része el tudott helyezkedni a versenyszektorban. A reformlendület lanyhulására utal azonban, hogy idén már csak „kisebb korrekciókra” kerülhet sor a költségvetésben dolgozók létszámát illetően.

Jelentősen alábecsülték a fogyasztói árszint emelkedését a konvergenciaprogram tavalyi készítésekor: decemberben még 6,2 százalékos inflációval számoltak 2007-re, most már 7,5 százalékot várnak. A PM jövő évi inflációs prognózisát is egy teljes százalékponttal megemelte. Elsősorban az élelmiszerárak állnak a váratlan mértékű drágulások mögött. Furcsa viszont, hogy a tárca a piacnál bizakodóbban, csupán 10 százalékos élelmiszer-drágulással számol a következő hónapokra. Ez nincs teljesen összhangban azzal, hogy a Gráf József által javasolt áfacsökkentésre 20 százalékot meghaladó élelmiszer-infláció esetén kerülne sor, Gráf javaslatával pedig egyre komolyabban számol a kormány.

A fentiek fényében némileg meglepő, hogy 2009-re vonatkozóan a PM tartja magát a korábbi számokhoz. Ha azon feltevések jelentős része, amelyek mellett a konvergenciaprogram prognózisai születtek, rövid távon sem tartható, akkor a későbbi prognózisok inkább csak irányadó szerepet játszhatnak. Veres János pénzügyminiszter tegnap külön hangsúlyozta: 2009-re megszűnik a túlzott deficiteljárás Magyarország ellen, és az infláció is az ERM II-be való belépéshez szükséges 3 százalék alá szorul. Úgy tűnik, a PM – az MNB-hez hasonlóan – a várakozások alacsonyan tartása révén is hatni akar azokra a piaci folyamatokra, melyek inflációgerjesztő hatásúak lehetnek.

Az államháztartás hiánya a vártnál némileg kedvezőbben alakult augusztusban, ennek ellenére az év végi hiány-előrejelzés nem módosul. Augusztusban a deficit mértéke 69,1 milliárd forintot tett ki, ez számottevő csökkenés a 87,5 milliárd forintos prognózishoz képest – mutatott rá Veres. Az év első 8 hónapjában a hiány elérte a 982,3 milliárd forintot, szeptemberre pedig a pénzügyi tárca 200 milliárd forintnyi deficittel számol. A tárca prognózisa alapján év végére a pénzforgalmi deficit összege a bruttó hazai termék 6,4 százalékát érheti el, a jövő évre tervezett hiány 0,2 százalékponttal mérséklődött.

A korábbihoz képest módosultak egyes bevételi és kiadási adatok is. Veres János szerint a vártnál magasabb inflációnak, illetve a feketegazdaság elleni fellépés sikerének köszönhető, hogy az idén jelentős többlet folyik be egyes adónemekből. A fogyasztásból származó adóbevételek tekintetében éves szinten a 2793 milliárd forintos előirányzat helyett a tárca immár 2920 milliárd forinttal számol. MZs–KR

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.